wydarzenia

ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA 2014

Gol, gol, gol…

Starszaki na dyskotece

PIRACI W OLSZTYNIE

Nasi piraci również wyruszyli na wycieczkę. We wtorek wszyscy głośno zakrzyknęli kierunek – Olsztyn! I pojechali! Najpierw był spacer po olsztyńskiej Starówce i lody. Naprawdę warto było postać chwilę w kolejce bo były przepyszne. Przedszkolaki miały jeszcze chwilę na zabawy i odpoczynek. A potem – Teatr Lalek. To dopiero było coś.

Leśna wyprawa czyli przedszkolny survival

Znacie las? My też. Tym razem grupa Kosmoludków poznawała las na nowo. Korzystając z wiedzy pana Ryśka Dudka poznawaliśmy elementy survivalu. nasz przewodnik pokazał dzieciom jak zdobyć pożywienie (młode listki i pączki brzozy, kwiatostan czarnego bzu, tatarak), wodę. Jak rozpalić ognisko? do czego wykorzystać hubę, łyko niektórych drzew? Sprawdziliśmy jak smakuje jabłko i kurczak prosto z ogniska. Barwy maskujące pomogły nam wtopić się w tło.

SPOTKANIE ABSOLWENTÓW PRZEDSZKOLA

12 czerwca przybyli do naszego przedszkola aktualni uczniowie klas II,  a jednocześnie nasi absolwenci, którzy dwa lata temu opuścili mury przedszkola.  Dzieci były pełe obaw. Wątpliwości były niepotrzebne gdyż w mgnieniu oka jakby się czas cofnał. To był wzruszający moment dla wszystkich.


Przegląd Teatralny Amatorskich Inscenizacji Historycznych

6 czerwca, w piątek, o  godz. 
14  dzieci z grupy III wzięły udział w Przeglądzie  Teatralny Amatorskich Inscenizacji Historycznych dla przedszkoli i szkół, który został zorganizowany przez  Lidzbarski Dom Kultury  ramach obchodu. Starszaki  zaprezentowały inscenizację pt: „Wybór księżniczki – pełny serwis” tym samym  aktywnie uczestnicząc w   obchodach Festiwalu Kultury i Tradycji XIX wieku w ramach VIII Bitwy pod Heilsbergiem.

ZAŚPIEWAJ MI…

W  konkursie ‘Zaśpiewaj mi …” organizowanym przez   Młodzierzowy Dom Kultury” wystąpili

Olga Wasiak z grupy Kosmoludki oraz zespół wokalny – Zuzia Telega, Wiktoria Chętnicka, Tomek Borowiecki, Ola Grzelak i Inka Żelichowska  z grupy Misiaki .

Nasi reprezentaci zdobyli zaszczytne II miejsce w swoich kategoriach wiekowych.

B R A W O !!!!!!

DZIEŃ DZIECKA NAD JEZIOREM SYMSAR

2 czerwca dzieci z grupy I i II , dzięki uprzejmości rodziców Hani Kołodziejczyk , którym bardzo serdecznie dziękujemy, wyjechały na piknik nad Jezioro Symsar oraz do Ośrodka wypoczynkowego „Switeź”. Dzieci bardzo aktywnie spędziły czas na łonie natury -  grając w piłkę, biorąc udział w konkurencjach sportowych, spacerując po lesie. Zabawa na świeżym powietrzu zaostrzyła wszystkim apetyty przez co pieczone kiełbaski smakowały jeszcze bardziej.

DZIEŃ DZIECKA U STARSZAKÓW

Międzynarodowy Dzień Dziecka to długo oczekiwany czas dla każdego dziecka. 2 czerwca my – dzieci z grupy Misiaki pojechaliśmy  na zaproszenie dziadków Maćka – państwa Nałęczów do ich Leśnej Karczmy w Miłogórzu. Ale tam było wesoło! Najpierw  zwiedziliśmy  restaurację i jej  otoczenie  oraz zobaczyliśmy  wszystko „od środka”. Gospodarze zaprosili nas na smaczny  rosół, pieczone kiełbaski, mnóstwo słodyczy i przepyszny deser lodowy.  Hitem było zjedzenie upieczonych, przez mamę Maćka – panią Bożenkę, w ognisku ziemniaków. Ale to nie wszystko ponieważ  na niebywałą atrakcję zaprosił nas pan Nałęcz . Był to łowienia ryb w pobliskim stawie . Połowy naprawdę się udały i ryby z powrotem wróciły do wody.

Serdecznie dziękujemy. Długo będziemy pamiętać tak mile spędzony dzień.

BRACTWO RYCERSKIE

Dzięki panu Ryszardowi dzieci z najstarszej grupy Misiaki z bliżejczaje  poznały zwyczaje polskich rycerzy . Pan Ryszard jest założycielem Bractwa Rycerskiego  - Stowarzyszenia Historycno- Fantasy”Wilkor”.  Serdecznie dziękujemy za możliwość zwiedzania pracowni.

FESTYN RODZINNY

27 maja w naszym przedszkolu odbył się nasz coroczny Festyn Rodzinny. Dzieci zaprezentowały  przygotowane  programy artystyczne, pełne  tańca, piosenek i  życzeń dla ukochanych rodziców. Po występie przyszedł czas na przygotowane atrakcje; loterię fantową, zjeżdzalnie. Do zjedzenia zachęcały pyszne ciasta upieczone przez nasze mamy i babcie, kiełbaski z grilla i ogniska, przedszkolna grochówka, bigos,  staropolski smalec. Ponadto dla zwolenników zdrowej żywności przygotowaliśmy kącik  z potrawami przygotowanymi przez rodziców, dzieci z przedszkola i panie kucharki. Oczywiście, tradycyjnie odbył się mecz piłki nożnej  tatusiów, który po mimo zaciętej gry zakończył się remisem.

Wszystko jednak kiedyś się kończy i ten dzień minął też nam bardzo szybko.

KONKURS  RECYTATORSKI

W IV konkursie recytatorskim ” Z wizytą w krainie wierszy” dla przedszkolaków godnie reprezentowały nasze przedszkole

Ola Staszewska z grupy Misiaki, która zdobyła wyróznienie   i  Wiktoria Mucha z grupy Krasnali. Gratulacje dziewczynki!

ROBIMY PIZZĘ

Warsztaty florystyczne

23 maja mama Oli – pani Elwira Grzelak zaprosiła dzieci z grupy Misiaki do swojej kwiaciarni. Przedszkolacy  zapoznali  się z zawodem florystki oraz zwiedzili  kwiaciarnię.  Dzieci miały okazję podziwiać różnorodność sprzedawanych tam gatunków kwiatów jak również mogły przyjrzeć się układaniu bukietów. Głównym celem naszego spotkania jednak było przygotowanie prezentów dla mam. Pod czujnym okiem pani Elwiry dzieci układały w otrzymanych  koszyczkach  kompozycję z przepięknych kwiatów. Praca, przebiegająca w zespołach pozwoliła dzieciom również na zabawę na znajdującym się tam placu zabaw. Wykonane prezenty, wszystkim,  po prostu zapierały dech w piersiach i niejedna łza zakręciła się w oczach mam.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Wizyta w klinice weterynaryjnej

Ostatnio 21 V przedszkolacy z grupy III odwiedziły Przychodnię Weterynaryjną na ul. Leśnej, którą prowadzi mama Oli. Pani Magdalena opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się m.in. jak wygląda wizyta czworonożnego pacjenta u lekarza, zaprezentowała posiadany  sprzęt lekarski używany w jej pracy oraz  dowiedziały się co to jest „chip” dla zwierzęcia i w jaki sposób jest on umiejscawiany pod skórą.  Pani doktor udzielała wyczerpujących odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez dzieci.

Serdecznie dziękujemy Pani doktor  za tak miłe przyjęcie i poświęcenie nam czasu mimo wielu obowiązków.

„Ksiażka moim przyjacielem”

Krasnale realizując tematykę związaną z książkami  odwiedzili  Dziecięcą Bibliotekę Publiczną  oraz księgarnię. Dzieci dowiedziały się gdzie można książkę wypożyczyć , a gdzie możną ją kupić. W bibliotece przedszkolaki poznały sposób spędzania wolnego czasu  z ciekawą lekturą. Natomiast w księgarni każdy Krasnal mógł zakupić książeczkę tylko dla siebie.

9 maja – wycieczka  do Olsztyna

Warsztaty „ Zabawa i Nauka”

Realizując nasz przedszkolny projekt „ Akademia małego noblisty” tym razem dzieci z grupy Kosmoludki wzięły udział w ciekawych i niezwykle inspirujących warsztatach naukowych w olsztyńskim planetarium. Było to zarówno podsumowanie dotychczasowych zajęć projektowych jak i rozszerzenie innych  treści z zakresu wiedzy  o otaczających nas zjawiskach fizycznych.  Najpierw dzieci uczestniczyły w mini wykładzie połączonym z prezentacją urządzeń-zabawek wyjaśniających omawiane zjawiska następnie ku ogólnej uciesze  dzieci mogły  eksperymentować ze wszystkimi zgromadzonymi , często genialnie prostymi akcesoriami – zabawkami. Dzięki nim samodzielnie doświadczały właściwości magnesu ,  pola magnetycznego, zjawisk optycznych, rozszczepienia  światła w tym tworzenie tęczy ,  przewodzenia prądu, elektrostatyki . Zabawa  była na tyle absorbująca dzieci , iż trudno było namówić je, do jej zakończenia, przedszkolaki były wciąż zainteresowane faktem , iż mogą same „sprawdzać”i udowadniać  naukowe tezy. Przekonaliśmy się ,iż warto przybliżać dzieciom, wydawałoby się tak poważne tematyki, bo jak się okazuje  są one tego bardzo ciekawe. W Planetarium zachwyciła nas też projekcja filmu „ Podwodny świat” Efekty niemal jak w  3 D wzmocnione wrażeniami  zaokrąglonego  obrazu przełożyły się na niezapomniane wrażenia.

MALUSZKI W STRAŻY POŻARNEJ

„Jedzie, jedzie straż pożarna,

do pożaru jedzie!

Jedzie, jedzie straż pożarna,

wóz strażaków wiezie!

Prawie każdy chłopiec marzy o tym żeby  w przyszłości zostać strażakiem. Maluszki z bliska mogły podejrzeć jak wygląda praca strażakóworaz ratowników medycznych.  Każdy, kto chciał mógł wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego i karetki.   Była to niezapomniana  dla wszystkich wycieczka!!!

Misiaki w Olsztynie

We wtorek 6 maja dzieci z grupy najstarszej  wyruszyły na wycieczkę do Olsztyna.  Najpierw, z inicjatywy mamy Wojtka pani Jaskólskiej, dzieci zwiedziły pracownie malarstwa i rzeźby na Uniwersytecie  Warmińsko-Mazurskim. Następnie przedszkolacy  obejrzeli  w Planetarium  film pt „Rafa Koralowa”  oraz uczestniczyli w interaktywnej wystawię pt ” Zabawa z nauką”. Podczas zajęć dzieci miały możliwość samodzielnie wykonać proste doświadczenia ,między innymi,  z elektrycznością, magnetyzmem, optyką. Zajęcia finansowane  zostały w ramach projektu „Akademia małego noblisty”.

NASI LAUREACI

3 maja na scenie pod Wysoką Bramą  zespół Misiaki
czyli  Hubert Mucha, Gosia Wonia, Ola Staszewska i Kamilka Herman
otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie piosenki Słowik 2014. Na podium stanęli ex aequo nasz zespół oraz zespół z Przedszkola „Miś”.
Gratulacje i wielkie brawa!

MAJOWE- NARODOWE ŚWIĘTA

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.

CZAS NA WSPÓLNĄ ZABAWĘ!

Po raz kolejny, we wtorek, gościliśmy w naszym przedszkolu dzieci ze Specjalnego  Ośrodka  Szkolno – Wychowawczego. Był czas na wspólne zabawy integracyjne, zwiedzanie przedszkola, oraz zabawę na naszym placu zabaw.

KONKURS PIOSENKI

SŁOWIK 2014

W tegorocznej edycji konkursu piosenki naszymi reprezentantami byli

Aurelka Zajchowska z grupy Kosmoludki

oraz zespół Misiaki z grupy III w składzie:  Hubert Mucha, Kamilka Herman, Małgosia Wonia i Ola Staszewska.

Nasz zespół został zaproszony do udziału w koncercie laureatów 3 maja .

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

W poniedziałek 28 IV nasze Misiaki  uczestniczyły w koncercie,  na który zaprosili uczniowie lidzbarskiej Szkoły Muzycznej . Dzieci wysłuchały utworów  muzycznych w  wykonaniu młodszych i starszych  artystów. Kto wie, może wśród naszych przedszkolaków są przyszli uczniowie tejże szkoły i to ich w niedługim czasie usłyszymy?

WARSZTATY BĘBNIARSKIE

V LIDZBARSKA SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW

10 kwietnia , po  raz piaty, w Miejskiej Sali Widowiskowo- Sportowej   przy ul. Polnej  odbyła się Spartakiada Przedszkolaków, której jesteśmy organizatorem. Nasi zawodnicy spisali się na medal, a konkretnie,
na złoty zdobywając
I miejsce.

W zdrowej , sportowej rywalizacji brały udział przedszkolaki  z pięciu lidzbarskich przedszkoli w pięciu konkurencjach sportowych. Nasi zawodnicy  radzili sobie znakomicie we wszystkich konkurencjach. Do zaciętej walki  zawodników zachęcały dzieci z grupy II, które zatańczyły wspaniały taniec w afrykańskich rytmach.  Dziękujemy serdecznie rodzicom za pomoc w organizacji spartakiady: za przepiękne fryzury, stroje, gorący doping i niezłomną wiarę w nasze zwycięstwo.

WIELKIE BRAWA!

Warsztaty pokazowe „Akademia małego Noblisty” dla rodziców

We wtorek 8 kwietnia przedszkolaki z grupy II i III  zorganizowały  przy pomocy p. Agnieszki (trenera Akademii Nauk w Olsztynie)warsztaty pokazowe „Akademia małego Noblisty”. Celem warsztatów było podsumowanie cyklu dwumiesięcznych zajęć z zakresu Robotyka” czyli budowanie z klocków lego przy pomocy komputera oraz poznanie tajemnicy magnesów, światła, dź

więków i powietrza. Rodzice w tym dniu mieli okazję zobaczyć jak ich dzieci pracują z w/w  sprzętem , jak sobie radzą  w stawianych im zadaniach z zakresu informatki i fizyki oraz jaką sprawia im to frajdę .

Wiosenne spotkanie Piratów

Przedszkolaki na uroczystym apelu!

Przedszkolaki w Wojskowej Bibliotece 9 Warminskiego Pułku Rozpoznawczego

W piątek  28 marca dzieci z grupy 5-6 l odwiedziły Bibliotekę Wojskową.Dzieci miały okazje usłyszeć parę słów o funkcjonowaniu Biblioteki o jej zbiorach, o tym jak wygląda praca w Bibliotece, i o tym jak ważną rolą odgrywa książka w życiu człowieka. Aby troszeczkę rozweselić przedszkolaki  p. Paweł Sadowski zorganizował dzieciom zabawy ruchowe z elementami rywalizacji przy których przedszkolaki   ubawiły się do łez.

Akademia małego Noblisty- Optyka

To już kolejna odsłona zajęć z cyklu „Akademia małego Noblisty” dziś prowadząca p. Agnieszka zabrała nas w świat optyki i iluzji. Na zajęciach dzieci mogły zapoznać się z wyglądem i działaniem kalejdoskopu, okularów trójwymiarowych.Dzięki tym zajęciom można było utrwalić nazwy kolorów i kształtów. Dzieci z zainteresowaniem śledziły zajęcia i wyniosły dużo ciekawych informacji.

ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO!!

W piątek 21 marca przedszkolaki w barwnym  korowodzie śpiewając wiosenne piosenki i wykrzykując hasła
„ŻEGNAJ ZIMO” „WITAJ NAM WIOSNO”
odprowadziły Pannę Marzannę nad rzekę, gdzie została uroczyście pożegnana i wysłana w długą podróż do morza. A żeby zimowej pannie nie było smutno zaśpiewaliśmy jej na pożegnanie wesołe piosenki, zachęcając ją do szybkiego odejścia, ponieważ wszyscy z niecierpliwością czekamy na zieloną,  radosną i  ciepłą wiosnę.

DZIEŃ MLEKA

20 marca w czwartek nasze przedszkolaki   bliżej przyjrzały się mleku i jego produktom .  Była  degustacja różnych  produktów  mlecznych takich jak: jogurty, sery, kefir, maślanka,  sery oraz różne gatunki mleka: krowie,  kozie, sojowe. Podróż do mlecznej krainy wzbogaciła wiedzę dzieci na temat   mleka i jego znaczenia dla zdrowia. Na zakończenie  dzieci wykonały ,,Owocowy koktajl” – z kefiru i owoców ( były banany, mrożone truskawki, oraz kiwi). Każdy koktajl był pyszny ale inny. Przedszkolaki doszły do wniosku że jest to bardzo łatwy do przygotowania zdrowy deser, który zaserwują swoim rodzicom w domu.

Spotkanie z psem – teraupetą

W ostatnich dniach w Przedszkolu,  dzieci odwiedził szczególny gość – pies rasy Alaskan Malamute wraz ze swoim opiekunem. W czasie spotkania dzieci mogły dowiedzieć się  na czym polega praca psa – specjalisty, jak należy zachować się wobec obcego psa, jakie zasady obowiązują w czasie pierwszego spotkania z psem. Prowadzący przedstawił również zasady jakie należy przestrzegać podczas zabawy z pupilem, jak zachować się w sytuacji, gdy nas zaatakuje a także  w których sytuacjach nie należy podchodzić do czworonoga .W czasie zajęć przedszkolaki mogły osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał wydawanych mu poleceń, a przede wszystkim bardzo posłusznie je wykonywał. Dzieci dowiedziały się czym jest mowa ciała psa czyli najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy.
Wizyta psa terapeuty w przedszkolu wywołała  mnóstwo emocji, a kontakt z przyjaznym czworonogiem był dużym wydarzeniem.

Przepis na        ” Wiosenne Fantazje…”

Kto potrafi zrobić pyszne, zdrowe a do tego ładne wiosenne kanapki? Oczywiście Starszaki. Ale do ich powstania było dość długa droga.

Po pierwsze skoro wiosenne i zdrowe to stwierdziliśmy, że wyhodujemy własne nowalijki . I w taki sposób wyrósł nam na parapecie w sali dorodny szczypior i radosna pełna witamin rzeżucha.

Po drugie stwierdziliśmy, że dobrze by było upiec własny przedszkolny chleb. Do pomocy w tak trudnym zadaniu zaprosiliśmy panią Hanię – naszą intendentkę. Okazało się że pieczenie chleba nie jest trudne. A efekt palce lizać. Upieczony chleb wszyscy chcieli jeść zupełnie bez niczego taki był smaczny. Również Maciuś z naszej grupy przyniósł nam  chleb który piecze z rodzicami w specjalnej profesjonalnej maszynie.  Oba były przepyszne ale zupełnie  inne.

Przepis na domowy chleb

1kg. mąki pszennej

2 szklanki mąki żytniej lub razowej

1 łyżka soli

1 łyżeczka cukru

1/5 kostki drożdży

1 litr ciepłej wody

dodatki według uznania ( ziarna sezamu, słonecznika, dyni…)

Drożdże zasypać łyżeczką cukru postawić na czas aż popłyną. Następnie wlać ciepłą wodę, dodać zakwas, sól, mąkę. Wyrobić ciasto i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Jak podwoi objętośćjeszcze raz zagnieść, odłożyć do sóika 2-3 łyżki zakwasu na kolejny chleb. Do ciasta dodać dodatki  wymieszać i włożyć do foremek keksówek (my wykorzystaliśmy 3) i poczekać jak wyrośnie. Wstawić o zimnego piekarnika i piec 1.30 godz. w temperaturze 180. Po upieczeniu posmarować delikatnie zimną wodą, aby nie odeszła skórka od chleba. SMACZNEGO!

Po trzecie w czwartek postanowilismy z przygotowanych produktów stworzyć „Wiosenne Fantazje” –  własnoręcznie wykonane zdrowe kanapki.

A oto przepis na „Wiosenne Fantazje”:

* szczypiorek i rzeżuch, sałata, ogórek, rzodkiewka (część warzyw kupiona w sklepie)

* chleb upieczony w przedszkolu

* oraz cała gama dodatków według uznania (ser żółty , wędlina  ale głównie jajka ugotowane na twardo)

Po skończonej pracy zaprosiliśmy do naszego stołu dzieci z grupy II. I naprawdę wszystkim smakowało!

Zwycięzcy  II Powiatowego konkursu ekspresji dziecięcej „O Złote pióro poezji”

Pragniemy oznajmić iż po raz drugi  nagrodę  Złote pióro  poezji wywalczyła nasza wychowanka Aurelia Zajchowska z grupy Kosmoludków z wierszem pt ”Kaczki”. W staraniach w boju wziął  udział  także Staś Smoleński z wierszem
pt „Kwoka”. Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu.

Migawka z naszego projektu „Akademia Małego Noblisty”

To już kolejne zajęcia  ze świata techniki za nami.Tym razem dzieci szukały odpowiedzi na pytanie skąd wydobywa się  dźwięk?Zbadały poziom nasilenia hałasu w sali oraz komunikowały się ze sobą za pomocą krótkofalówek. To były naprawdę głośne zajęcia!!!

„Planeta samo zdrowie i misja generała Osiłka”

We wtorek 11 III gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów ze  studia artystycznego AKADA którzy zaprezentowali nam spektakl  pt.: „Planeta samo zdrowie i misja generała Osiłka”.

Dzień  Kobiet w „Piąteczce”

Zapamiętaj sobie!

Dzisiaj jest Dzień  Kobiet!

W piątek 7 marca świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kobiet. Dzień był pełen uśmiechów i radości. Chłopcy pamiętali, aby obdarować tego dnia wszystkie  dziewczynki upominkami. Natomiast jak zwykle niezawodni rodzice zadbali o słodkości na uroczysty poczęstunek.

JAK POSKROMIĆ ZŁOŚĆ…?

W środę 5 III gościliśmy w naszym przedszkolu panią Paulę – psycholog z Poradni Pedagogicznej, która rozmawiała z dziećmi o różnych pozytywnych i negatywnych uczuciach. Emocje są nieodzownym elementem życia wywoływanymi poprzez codzienne wydarzenia. Poprzez zabawy integracyjne, rozmowy i  ćwiczenia dramowe dzieci uczyły się jak wyrażać różne emocje,  dowiedziały się, że złość nie jest zła oraz jak radzić sobie z negatywnymi uczuciami.

gify warzywa

DZIEŃ KAPUSTY

To już kolejny dzień z cyklu „Poznajemy i lubimy różne smaki”. Tak wiec nie mogło zabraknąć tu naszej kapusty bo to że jest pyszna i zdrowa to chyba każdy wie. My chcieliśmy poznać ją troszeczkę bliżej. I tak dzieci z grupy najmłodszej smakowały kapustę  surowa i kwaśną, zabawili się w chemików eksperymentując z barwieniem cieczy, malowali nowymi kolorami ilustrację kapusty. Kosmoludki postanowiły własnoręcznie ukisić kapustę (ciekawe co z tego będzie?) a dzieci z grupy najstarszej zapoznały się z rożnymi rodzajami kapust. Tak więc chyba ta kapusta nie jest taka pusta.

W poniedziałek 17 II Misiaki  - grupa III wybrały się do LDK-u na warsztaty teatralne

„ Magia obrazu – siła przekazu”

w wykonaniu Teatru  Show.  Dzieci poznawały, między innymi,  tajniki kinematografii w zakresie historii rysunku, tworzenia scenariusza, pracy zespołowej,  techniki animowania obrazu, fabularyzowania filmu. Warsztaty miały na celu uświadomienie dzieciom ich zdolności i talentów które mogą w sobie rozwijać.

Warsztaty zostały sfinansowane z funduszu Rady Rodziców.

PRZEDSZKOLNY DZIEŃ PRZYJAŹNI

W związku z realizowaną w grupie Misiaki tematyką ” Po co mamy przyjaciela?” oraz Walentynkami  dzieci zorganizowały  ”Dzień Przyjaźni”. Jak widać było wszystko tańce, słodki poczęstunek oraz wiele dobrej zabawy!

Z przyjemnością informujemy, że nasze przedszkole otrzymało nagrodę w konkursie

„ZDROWA ŻYWYNOŚĆ W SZKOLE I W PRZEDSZKOLU”

który został zorganizowany przez Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia  Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy Szkole Podstawowej nr18 w Elblągu


„ Robotyka i fizyka przedszkolnego smyka”

Właśnie rozpoczęliśmy nasz  autorski projekt „ Akademia małego noblisty” . We wtorek odbyły się pierwsze zajęcia, „Roboty atakują…” w których uczestniczyły   dzieci z grupy II i III.   Mali konstruktorzy  budowli  z klocków lego działające roboty, które wyposażyli  w silniki, sensory ruchu, odległości i przy pomocy komputera „zaprogramowali ” ich działanie.

BAL KARNAWAŁOWY 2014

Gdzie można było spotkać policjanta, żołnierza, baletnicę czy piosenkarkę? Oczywiście podczas balu karnawałowego w naszym przedszkolu. Panująca karnawałowa atmosfera zapraszała  wszystkich – również Św. Mikołaja, Myszkę mini oraz Kubusia Puchatka  do tanecznych pląsów w rytym piosenek granych  przez zakręconego DJ-a .

Jednak co dobre szybko się kończy, ale już za rok znów będziemy się razem bawić!!


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dziś dla Babci słońce mamy

i całuski dla Dziadziusia.

Dziś życzenia wnuczek składa

i piosenkę śpiewa wnusia.

Aby Babcia i Dziadunio

W zdrowiu długo żyli,

Aby uśmiech dla nas mieli

w każdej wolnej chwili

21 stycznia wnuczki i wnuki do naszego przedszkola zaprosili  babcie i dziadków na uroczystość     z okazji ich święta. Na ten dzień zawsze z utęsknieniem czekają mali   i duzi. Był czas na prezentację swoich umiejętności, wręczenie własnoręcznie wykonanych prezentów, poczęstunek i wspólną zabawę. Miło było ujrzeć nieskrywane wzruszenie na twarzach naszych najmilszych gości.

KRASNALE- PIRACI GRUPA  I

KOSMOLUDKI – GRUPA II

MISIAKI – GRUPA III

NASZE KOLĘDOWANIE

W środę 8 stycznia 2014 na zaproszenie członków Stowarzyszenia grupa III –  „Misiaki” wybrała się do Rogóża. Spotkanie, na które dowiózł nas dziadek Dominiki,  odbyło się w świetlicy, gdzie przedszkolaki mogły obejrzeć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu zespołu „Kalina”.  Oczywiście wszyscy przybyli mali gości zaprezentowali się artystycznie
w tańcu, świątecznych piosenkach i w jasełkach.
Serdecznie dziękujemy za przygotowany słodki poczęstunek oraz za szereg  niesamowitych wrażeń , które na długo zapadną nam w nasze serca. Jednocześnie życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości  w podejmowanych działaniach.

TALON NA ŚNIEG

Czy wiecie, że śnieg spadł dzisiaj dzięki rodzicom Inki, którzy go wylicytowali  podczas Wielkiej Orkiestry.
Serdecznie dziękujemy, bo ile jeszcze można było czekać na biały puch.

22 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W niedzielę 12 stycznia po raz dwudziesty drugi zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nie mogło nas zabraknąć. Starszaki stawiły się tłumnie w LDK-u by w też wspomóc piosenką i tańcem  wielkie działania pana Osiaka. Było troszkę tremy, występ i gromkie brawa.

gify warzywa

OWOCE I WARZYWA W POEZJI RODZINNEJ

Od czasu do czasu zachęcamy  rodziców i dzieci   do napisania krótkich wierszyków, rymowanek, haseł związanych ze zdrowym odżywianiem.
A oto efekty ich twórczości;

Smaczne są śliwki i jabłuszka

co wędrują do brzuszka                                     033.gif

Smaczne są i bardzo zdrowe

Gruszeczki i jabłuszka surowe. ( Jagoda  lat 5)

074.gif

Czy owoce czy warzywa to na zdrowie dobrze wpływa.

Jedz je rano i wieczorem będziesz dobry miał humorek.

Zjem jabłuszko , zjem malinę

będę miał przesłodka minę.

Ogóreczek, pomidorek będzie dobry na podwieczorek! (Igor lat 5 )

074.gif

Zjadam gruszkę no i pora,

no i idę do przedszkola!

Nasza grupa dziś w piąteczce zjada warzyw wywroteczkę!

Bo w naszym przedszkolu jest zasada;

GDZIE WITAMINA TAM ZDROWY CHŁOPAK I ZDROWA DZIEWCZYNA! (Zuzia lat 5)rup

074.gif

Chrup marchewkę przedszkolaku, tak jak królik ją uwielbia.

Każdy kto o zdrowie dba,wie, że marchew mu je da.

Ładna buzia nie jest blada, gdy przedszkolak marchew zjada.

Bo marchewka bardzo zdrowa i witamin Tobie doda.

074.gif

Kto sok z marchewki pije ten długo i szczęśliwie żyje.

Kto pyszną marchewkę zjada temu włos z głowy nie spada.

Przez słomkę czy smoczek

Marchewkowy pij soczek.

074.gif

Jedz marchewki zuchu młody,

nie zabraknie ci urody!!

022.gif


SPOTKANIE WIGILIJNE


Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan Twardowski

20 grudnia odbyło się  w naszym przedszkolu w atmosferze, radosnego oczekiwania spotkanie przedświąteczne. Dzieci zaprezentowały przybyłym gościom przygotowany program artystyczny, świąteczne piosenki, tańce oraz jasełkę troszeczkę inną ponieważ tym razem do Pana Jezusa wędrowały bajkowe postacie . Oczywiście nie zabrakło gromko śpiewanych kolęd oraz smacznych pierniczków, którymi dzieci częstowały gości.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Tajemnice przedszkolnej kuchni…

Korzystając z wolnej chwili przedszkolaki wybrały się na wycieczkę po przedszkolnej kuchni. Okazało się, że jest prawie tak samo jak w domu. Dzieci były ciekawe jak wygląda kuchnia „od kuchni” . Zobaczyły pomieszczenia kuchenne, dowiedziały się jakie naczynia , urządzenia, są potrzebne do przygotowywania potraw. Podziękowały też paniom za ich codzienny trud w przygotowywaniu smacznych, zdrowych, pysznych posiłków.

PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA

Dzieci dowiedziały się jakie produkty spożywcze potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
I dzięki pozyskanym informacjom wspólnie stworzyły własną  piramidą zdrowego żywienia.

075.gif

19 XII w Piszu na uroczystej wojewódzkiej gali, z rąk Kurator Oświaty Pani Grażyny Przasnyskiej odbieramy zaszczytny certyfikat „ Szkoła Promująca Zdrowie”

Jest to efekt naszych kilkuletnich działań w zakresie realizacji opracowanego przez nas programu promującego zdrowy styl życia min. poprzez ruch, higienę, atrakcyjne formy spędzania czasu, zdrowe odżywianie.

Na włączenie do sieci placówek promujących szeroko pojęte zdrowie przyczyniła się  cała społeczność placówki : rodzice, dzieci, pracownicy przedszkola,  za  co wszystkim serdecznie dziękujemy

075.gif

Czy wiemy co jemy?

Czy potrafimy się prawidłowo odżywiać? Czy wszystko co jemy  tak naprawdę potrzeb jest  naszemu organizmowi. Na te pytania i jeszcze wiele innych  uzyskaliśmy odpowiedź  podczas rozmowy z panią intendentką. Pani Hania przybliżyła nam wiele informacji  na temat  zdrowego, wartościowego odżywiania się. Jak się okazało dzieci  również  dysponują dość  pokaźną wiedzą  na ten temat. Wiedzą co trzeba jeść często, czasami, a czego należy zdecydowanie unikać. Ponadto  pani Hania  zaprosiła dzieci na wycieczkę do przedszkolnej spiżarni, by  zobaczyć  zgromadzone przetwory zrobione przez panie kucharki (ogórki, przeciery, mrożone przedszkolne owoce i warzywa).

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Kiedy święta się zbliżają a Mikołaj w wielkich saniach to znaczy, że już czas na pieczenie pierniczków w naszym przedszkolu. Jest przy tym wiele pracy, ale radości jeszcze więcej.
A efekty BARDZO SMACZNE I KOLOROWE!

Rodzynki, suszone morele czy orzechy to szybka , smaczna ale też zdrowa przekąska o czym wiedzą o tym nasze przedszkolaki. Dlatego tez z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia postanowiły bliżej przyjrzeć się tym wszystkim cudom natury. Dzieci same komponowały  sobie posiłek  na bazie bakalii oraz upiekły  pyszne ciasteczka owsiane którymi częstowali rodziców i pracowników przedszkola (zerkając na tacę czy aby jeszcze dla nich zostanie)

A oto przepis „Ciasteczka owsiane”

pół kostki masła

pół szkl. cukru

szklanka maki

1 jajko

1 łyżeczka proszku do pieczenia

2 szkl. płatków owsianych

bakalie

ZDROWE ODŻYWIANIE U DZIECI

W poniedziałek w godzinach popołudniowych odbyły się w naszym przedszkolu Warsztaty dla rodziców i pracowników na temat związany ze zdrowym odżywianiem.Warsztaty  prowadziła p. Katarzyna Podbielska moderator Zdrowego Przedszkolaka.org

Uczestnicy warsztatów mieli okazję sami przygotować wiele zdrowych potraw. Dowiedzieli się  też jak zrobić probiotyk, czyli tzw. multiwitaminę w sam raz na wzmacnianie odporności u dzieci.

K O N K U R S 2013

W sobotę  14 XII podczas kiermaszu świątecznego zostały ogłoszone wyniki konkursu kolęd i pastorałek.

I miejsce: Małgorzata Wonia

Wyróżnienie: Wiktoria Pauperowicz i Dominika Grzelak

WIELKIE GRATULACJE!

WYJŚCIE DO KINA

W piatek 13 XII dzieci z grupy Kosmoludki i Misiaki wybrały się do kina na świąteczny film o przygodach piesków.

Ś W I Ą T E C Z N A   Z B I Ó R K A    Z A B A W E K

I jak co roku, tuż przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, prowadzimy w naszym przedszkolu zbiórkę używanych zabawek i książek. I tym razem dzieci i rodzice nie zawiedli.  Zebrane zabawki zostały przekazane na do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, które jeszcze przed świętami trafią do potrzebujących rodzin. Serdecznie dziękujemy za okazane serce!

K O N K U R S   K O L Ę D  I   P A S T O R A Ł E K

Święta coraz bliżej dlatego też, jak co roku, dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w konkursie  kolęd i pastorałek w Lidzbarskim Domu Kultury.  Naszymi reprezentantami byli: Małgosia Wonia, Dominika Grzelak i Wiktoria Pauperowicz  z grupy III Misiaki oraz Olga Wasiak, Jagódka Leonowicz, Wiktor Rekść oraz Dawid Jurgielewicz z grupy II Kosmoludki. Dziewczynki z grupy III jako laureatki zostały zaproszone do udziału w koncercie  podczas  Jarmarku Świątecznym pod Wysoką Bramą.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

…Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem.

Byłem bardzo, bardzo grzeczny,bardzo się starałem…

6 grudnia do naszego przedszkola przybył Święty  Mikołaj.  Jego celem było obdarowanie wszystkich grzecznych dzieci masą prezentów. Przedszkolaki specjalnie dla przyjaciela z Laponii przygotowały piosenki i wierszyki, tańce oraz  przekazały własnoręczne przygotowane dla niego  prezenty. Szkoda, że Święty Mikołaj pojawia się tylko raz do roku. Ale w tym cały czar tego dnia.

PRZEDSZKOLNY DZIEŃ TEATRU POD HASŁEM ” DBAJ O ZDROWIE”

W piątek 29 listopada w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy  Przedszkolny Dzień Teatru po hasłem „Dbaj o zdrowie!”. Zaprezentowane występy artystyczne dzieci miały na celu pokazania innym jakie są skutki zjadania dużej ilości słodyczy oraz co należy jeść aby być zdrowym.

ANDRZEJKI 2013

Andrzejki to jedyny czas w roku, kiedy prawie wszyscy chcą wróżyć i poznawać swoją przyszłość. Z tej okazji skorzystały także przedszkolaki. I od rana zaczęły zabawę owiana magią i czarami.

WYSTĘP MUZYKÓW  FILHARMONII WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ

W poniedziałek 25 listopada przedszkolaki wzięły udział w audycji muzycznej „Spotkania z Panią Muzyka”.

D Z I E Ń  M I S I A

W poniedziałek, 25 listopada, 2013 roku, obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 111 lat temu.

S T A R S Z A K  I   W  O L S Z T Y N I E

We wtorek dzieci z najstarszej grupy wyruszyły na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem był spektakl w Teatrze Lalek

pt: ” Ach, ta mysia”, który  w bardzo zabawny sposób opowiadał o przygodach małej myszki, kota i cioci. Następnie spacerkiem przedszkolaki przeszły do Biblioteki Multimedialnej „ABECADŁO”  , która mieści się w  centrum handlowym Aura, gdzie pani bibliotekarka opowiadała o tym co można ciekawego robić w bibliotece. Okazuje się, że nie tylko wypożyczać książki!

Jedz owoce i warzywa to na zdrowie dobrze wpływa!

Co Smerfetka ma w ogródku?Dlaczego Gargamel ma brzydkie zęby?I co należy jeść aby być zdrowym na te i inne pytania szukały odpowiedzi dzieci z grupy Kosmoludków w przedstawieniu pt „Kłopoty Gargamela” zaprezentowanym podczas spotkania z rodzicami.

„DWIE BUŁECZKI…”

W piątek gościliśmy w naszym przedszkolu  teatrzyk „Premiera” z przedstawieniem  pt. „Dwie bułeczki i sklejone karteczki, czyli wiersze Juliana Tuwima”. Dzieci miały okazję usłyszeć najbardziej znane i lubiane wiersze Juliana Tuwima. Wiele zamieszania wywołał Staś wkładając do swego plecaka kanapki razem z książkami. Wszystko jednak skończyło się dobrze, Pan Hilary odnalazł okulary, rycerz zbroję…..     Dzieci świetnie się bawiły, oraz  ponownie zapewniły, że będą bardzo dbać o swoje książki. Występy aktorów nagradzano burzliwymi oklaskami.

DZIEŃ BURAKA

„Mój buraku mój czerwony czybyś nie chciał..”

We wtorek  19 listopada  w naszym przedszkolu był „dzień buraka”,

więc wszyscy na czerwono się ubrali

i buraczki cały dzień jadali!

Od samego rana burak gościł w naszym przedszkolu. Po pierwsze panie kucharki zrobiły z nich wiele smacznych potraw ugotowały  np.: zupę buraczkową, surówkę  z buraczków na ciepło,  oraz na deser pojawiły się chipsy z suszonych buraków o bardzo ciekawym smaku. Tego dnia dzieci obserwowały jak można uzyskać sok buraczany, który pełnił u nas wszechstronną rolę. Najpierw piliśmy go i wszystkie dzieci stwierdziły, że jest smaczny, a potem posłużył  nam jako naturalna farba do malowania. Starsze dzieci dzieliły się informacjami o jego wartościach odżywczych i zdrowotnych.
Naszym zamiarem oprócz wesołej zabawy było poszerzenie wiadomości dzieci na temat buraków, ale przede wszystkim do odkrywania zdrowych, smacznych  potraw z buraków.

„KŁOPOTY KRÓLEWNY ZUZANKI”

Dzieci z grupy Misiaki zaprosiły rodziców na spotkanie grupowe, by zaprezentować im  umiejętności teatralne oraz przekazać  zdobytą wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Przedstawienie opowiadało o pewnej Zuzance, która uwielbiała słodycze. Kiedy jednak na pomoc przybył rycerz Witaminek wraz z Witaminkami A, B, C, D królewna zmieniła swoje nawyki żywieniowe i coraz częściej  chętnie sięgała po owoce  i warzywa.

WYCIECZKA DO SKLEPU ZOOLOGICZNEGO

My przedszkolaki z grupy „Misiaki” odwiedziliśmy  sklep zoologiczny „Bary”, który prowadzą dziadkowie Kamilki. Tam  dowiedzieliśmy się jak wiele różnych rzeczy potrzebują nasze zwierzęta. Obejrzeliśmy  akcesoria dla zwierząt, zarówno małych  i tych dużych: zabawki, kagańce, smycze, ubrania, posłania, a wujek Kamilki opowiedziała nam, jak należy opiekować się różnymi zwierzętami. Później zajrzeliśmy jeszcze do sklepu zoologicznego „Kakadu”, gdzie z bliska obserwowaliśmy  chomiki, świnki morskie, , rybki, żółwie i kolorowe papużki

CIEKAWE KTO SZYJE UBRANIA DLA GARGAMELA?

Aby pogłębić wiedzę i przyjrzeć się z bliska pracy krawcowej w piątek dzieci z grupy Kosmoludków wybrały się na wycieczkę do pracowni krawieckiej „Anna”. Dzieci poznały tam różne maszyny krawieckie, oraz inne drobne przybory potrzebne do pracy.Przy okazji złożyły zamówienie na uszycie stroju dla Gargamela. Z zaciekawieniem obserwowały, jak bierze się miarę, robi formę i kroi materiał. Wszystkie dzieci tego dnia chciałyby rozpocząć pracę w takim zakładzie. Przedszkolaki a szczególnie dziewczynki były zachwycone zaczarowanym światem pięknych sukien.

” C O   Z A    S P O T K A N I E !?”

W środę 6 XI na zaproszenie dzieci z grupy Misiaki odwiedziła nas, mama Oli, która jest lekarzem weterynarii. Celem naszego spotkania było poznanie specyfiki pracy lekarza weterynarii. Pani Magda przekonywała dzieci , że psy oraz inne zwierzęta  tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też czują,  chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia.

CZYJE TO BUTY?

Układa pirat buty mamy,

stuk, stuk,stuk obcasami

C I A S T E C Z K A   O W S I A N O – K O K O S O W E

Każdy przedszkolak o tym wie,

że zdrowo trzeba odżywiać się!

Wszyscy lubimy łakocie, ale jeszcze lepiej gdy staramy się zjadać zdrowe przekąski. Dzieci z grupy Misiaki upiekły ciasteczka owsiano-kokosowe. Pachniało w całym przedszkolu, a smakowało jeszcze lepiej!

„Ciasteczka owsiano – kokosowe”

Składniki: 1 szkl. mąki, 1 szkl. płatków osianych „górskich, 1 szkl. wiórków kokosowych, 1/2 szkl. cukru, 1 kostka masła, 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Sposób wykonania: Zagnieść składniki. Formować ciasteczka. Piec w temp. 180ºC około 10–15 minut, aż do zarumienienia. Do smaku można dodać połamane kawałki czekolady.

JABŁKO, JABŁUSZKO, MNIAM, MNIAM!

PRZEDSZKOLNY DZIEŃ JABŁKA

W październiku w naszym przedszkolu było Święto Jabłka. W  ubraniach dzieci dominowały kolory zielony i czerwony. Starszaki podzieliły się zgromadzonymi informacjami na temat  różnych odmian jabłek  i ich czasami  bardzo dziwnymi nazwami.   Ponadto w każdej z grup panował duch kulinarny zachęcający dzieci do wspólnego gotowania i tak  wspólnymi siłami przedszkolaki wykonały przepyszną marmoladę z jabłek oraz pieczone jabłka z bakaliami i miodem. Oczywiście tego dnia jabłka dominowały  w menu pań kucharek – był sok jabłkowy do picia, surówka i  placuszki z jabłek A oto przepis na przepyszne jabłka. SMACZNEGO!

Pieczone jabłko

Składniki:

jabłka, różne bakalie, miód

Sposób wykonania:

Jabłka przekroić na pół. Wydrążyć z nich gniazda nasienne. Do powstałych miseczek włożyć bakalie i polać miodem.

Zapiec w piekarniku.

Życzymy smacznego!

CISZA NA MORZU.

Kiedy pirat walczy, srogi jest straszliwie,

A gdy odpoczywa , to ziewa leniwie!

KRASNALE  - ROBIMY CIASTO!!!

Z piasku co nad morzem bywa,

pyszne ciasto piecze pirat.

„Ciasto z piasku”

Składniki: 1 kostka margaryny, 1 szklanka kaszy mannej, 1 litr mleka, 1 szklanka cukru,   3 łyżki kakao, herbatniki

Sposób wykonania: Margarynę, cukier oraz część mleka zagotować. Kakao rozprowadzić    w ciepłym mleku i wlać do gotującego się roztworu. Kaszę rozprowadzić w mleku do takiego stanu, żeby była rzadka. Wlać do kakao i gotować, aż zgęstnieje. Na blasze ułożyć herbatniki i polać je gorącą masą, a później przykryć drugą warstwą herbatników. Można polać polewą. Przechowywać w lodówce.

” KRASNALE- PIRACI” ZAPRASZA JĄ  NA SPOTKANIE

Na nasz pokład zapraszamy,

i zabawę dobrą mamy.

D Z I E Ń   M A R C H E W K I

W piątek 27 IX w grupach Misiaki i Kosmoludki  obchodziliśmy Dzień Marchewki. Wszyscy ubrani byliśmy na pomarańczowo. Wszelkie nasze działania tego dnia były związane tematycznie z marchewką. Dzieci  prezentowały przygotowane  wspólnie z rodzicami rymowanki o marchewkach. Ponadto rozmawialiśmy o tym skąd pochodzi marchewka, jakie ma wartości odżywcze, jakie potrawy można przygotować z marchewki. Po tańcach i zabawach odbyła się degustacja surówki, samodzielnie przygotowanej przez przedszkolaki oczywiście z marchewki , oraz chrupanie surowych  marchewek. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszyscy i będziemy zdrowi.

C Z W A R T K O W E      Ś N I A D A N K A

W grupie Misiaków, raz w tygodniu, śniadanie przebiega trochę inaczej. Nie ma przygotowanego przez panie kucharki posiłku. Przedszkolaki podczas śniadania samodzielnie, według własnych upodobań, przygotowują zupełnie samodzielnie, własne kanapeczki . Poprzez taką formę posiłku nabywają wiele umiejętności , sprawnego posługiwania się nożem, widelcem, adekwatnie używają zwrotów grzecznościowych… Sprawia to im wiele radości, ponieważ mogą zjeść dokładnie taką kanapkę na jaką  mają ochotę, a do tego wszystko znika z talerzy w błyskawicznym tempie.

CZYTAMY, CZYTAMY, SłUCHAMY, SŁUCHAMY….

W piątek 11 października odwiedziła dzieci z grup  Misiaki i Kosmoludki pani Basia z Miejskiej Biblioteki Dziecięcej. Podobnie, jak w ubiegłym roku, będzie czytała przedszkolakom ciekawe książeczki, opowiadania, tym samym przybliżając dzieciom zaczarowany świat dziecięcej literatury. Tym razem dzieci słuchały książeczki poruszającej, jak ważne dla nas, zagadnienie jakim jest zdrowe odżywianie.

Z   W I Z Y T Ą   W  W O J S K U

W piątek  4 X na zaproszenie dowódcy jednostki uczestniczyliśmy w ważnym wydarzeniu jakim było pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających  na 6 miesięczną misję do Afganistanu. Po oficjalnych uroczystościach dzieci z bliska oglądały sprzęt wojskowy, miały możliwość wsiąść do samochodu samochodu wojskowego jak również przejechać się quadem. Na zakończenie spotkania był

i słodki poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcie żołnierzami.

W I L K   I  Z A J Ą C

Aktorzy Teatru ,,Art -Re” z Krakowa wystąpili w naszym przedszkolu z przedstawieniem  „Wilk i Zając”. Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, na widowni zasiadły nie tylko dzieci ale również ich rodzice. Artyści zaprezentowali nam bardzo śmieszną a zarazem pouczającą bajkę o perypetiach wilka i zająca. Radości było co niemiara. Wszyscy  bawili się znakomicie i z ochotą uczestniczyli

w proponowanych przez aktorów zadaniach.

J E S I E N N Y   R A J D   P I E S Z Y

W naszym przedszkolu  kładziemy szczególny nacisk na wychowanie zdrowotne, aktywne spędzanie czasu wolnego, dlatego też po raz kolejny przedszkolaki wraz z rodzicami  wyruszyli na jesienny rajd pieszy. Trasa tradycyjnie wiodła leśnymi ścieżkami lidzbarskich serpentyn.  Na swoje dróżki zaprosiła nas Leśna Wróżka, która przygotowała nam ciekawe zadania do wykonania. Ponadto był czas na zbieranie darów jesieni, ognisko, pieczenie przepysznych kiełbasek.   Po zjedzeniu pyszności zaprosiliśmy wszystkich do  wspólnego  pisanie jesienny  rymowanek. A oto efekt twórczej współpracy dzieci i rodziców.

GRZYBY

Kiedy w lesie deszczyk pada, rośnie radośnie grzybów gromada.

Tu prawdziwek się weseli,tam muchomor się czerwieni.

Cały koszyk nazbieramy i wrzucimy do śmietany.

Koszyk wypełniają frykasy, będą na zimę zapas

DESZCZ

Czy wiesz, że pada deszcz? Chmury zakrywają słońce,

Deszcz pojawi się na łące i wtedy weź parasol w rękę

zaśpiewaj deszczową piosenkę.

LIŚCIE

Idzie jesień oczywiście, spadną zaraz wszystkie liście.

Dzieci niosą wszystkie liście zamaszyście!

JESIEŃ

Jesień złote liście strąca i dla misia i zająca.

Jesień, jesień piękna pora chodźmy wszyscy do przedszkola.

SŁOŃCE

Słońce świeci wesoło,

gdy dzieci śmieją się wokoło!

W A R Z Y W N E   S T W O R K I

Jesień to urocza  i kolorowa pora roku, która zachęca do wykorzystywania jej darów. Misiaki przyniosły do przedszkola różne warzywa z których  stworzyły  ciekawe postacie – stworki. Jak się okazuje warzywa i owoce to nie tylko jedzenie ale i materiał do tworzenia ciekawych prac plastycznych. Była to dla nas wszystkich  fajna i pouczająca zabawa. Wszystkie prace zostały  wyeksponowane  w szatni i od razu zrobiło się tu śmiesznie, kolorowo i wesoło.

O D R O B I N A    W S P O M N I E Ń !

Rozpoczynając  nowy rok szkolny powspominajmy jeszcze przez chwilę.  W piątek 30.06 w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku. Dzień ten był dniem szczególnym, albowiem nadszedł czas pożegnania dzieci, które od września rozpoczną  naukę w pierwszej klasie. Dzieci na pożegnanie przygotowały występ artystyczny, który zaprezentowały swoim rodzicom i zaproszonym gościom. Po oficjalnych uroczystościach przedszkolaki nadszedł czas na Zieloną Noc- malowanie pastą do zębów, wspólne opowieści tańce i zabawy.

S P O T K A N I A   A D A P T A C Y J N E

W czerwcu i  w sierpniu   w naszym przedszkolu odbył się cykl spotkań adaptacyjnych dla dzieci, które od września przekroczą próg przedszkola. Dzieci brały udział w wielu ciekawych  zabawach zaś ich  rodzice mogli aktywnie włączyć się do wspólnej zabawy, poznać przedszkole  jak również zaobserwować swoje  pociechy w różnych proponowanych działań.