wydarzenia

SŁOWEM MALOWANE – KONKURS PLASTYCZNY

Bum bum! Bam bam! Na bębnie afrykańskim gram!

UROCZYSTE PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

19.11.2015 r.  odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola, oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością.Podczas uroczystości dzieci  zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas krótkiego pobytu w przedszkolu.Po zakończonej części artystycznej pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania.

AKT ŚLUBOWANIA

-Przyrzekamy co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!

-Przyrzekamy nie płakać , nie szlochać i panie mocno kochać!

-Przyrzekamy zjadać wszystko z talerzyka!

Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!

SPOTKANIE Z RYCERZEM

Dzieci z grypy najstarszej odwiedził  współczesny rycerz z Bractwa Rycerskiego, który zaprezentował się w pełni skompletowanym  stroju rycerski. Ponadto przedszkolaki miały możliwość  obejrzeć miecz, tarczę oraz inne elementy rycerskiego oręża.

Z  I E L O N A   F L A G A

Dzieci naszej „Piąteczki” cieszą się z Zielonej Flagi.

Jej zdobycie to efekt kilkuletnich działań edukacyjno-ekologicznych realizowanych  przez dzieci, nauczycieli i rodziców .

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy i działamy dalej!

SAŁATKA OWOCOWA

Że sałatka owocowa jest smaczna, zdrowa to wiedzą Kosmoludki, które w piątek postanowiła samodzielnie przygotować zdrową, witaminową przekąskę. Przedszkolaki odpowiednio przygotowane do pracy z  zaangażowaniem kroił owoce. Tego dnia drugie śniadanie smakowało wyjątkowo, nikogo nie trzeba było namawiać do spróbowania sałatki, bo przecież nic tak nie smakuje  jak posiłek przygotowany samodzielnie.

EWAKUACJA PRZECIWPOŻAROWA – ĆWICZENIA

W środę, 28 października, w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Głównym celem było opanowanie przez dzieci i personel przedszkola umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia . Po sprawnie przeprowadzonej ewakuacji dzieci spotkały się ze strażakami, którzy z zaangażowaniem odpowiadali  na mnóstwo dziecięcych pytań .

„Św. Jan Paweł II- patron warmińskiej rodziny”

Hania Hatlińska i Iga Olchowik to nasze laureatki, które otrzymały dyplomy w konkursie plastycznym

„Św. Jan Paweł II – patron warmińskiej rodziny”

organizowany prze „Stowarzyszenie Przyjaciół Misia” oraz „Stowarzyszenie „Wspieramy ZSL LW”

BRAWO, BRAWO!!!

„Robotyka dla Smyka”

W październiku w grupie Misiaków odbyły się zajęcia, podczas których dzieci konstruowały z klocków lego  WeDo. Po krótkiej części teoretycznej, dzieci budowały z klocków   modele zwierząt a następnie „ożywiały” je programując na komputerach.

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK 2015

O tym, jak istotne jest mycie rąk przypomina  Światowy Dzień Mycia Rąk (15 października ) Celem akcji jest uświadamianie i kreowanie nawyków mycia rąk u najmłodszych, podkreślenie ogromnego znaczenia mycia rąk wodą i mydłem, a tym samym zapobieganie chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny. W związku z tym nasze przedszkole odwiedzili pracownicy Sanepidu w Lidzbarku Warmińskim wraz z  dyrektorem  Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lidzbarku Warmińskim p.B.Buczyńskim oraz z-ca burmistrza p. J. Piętka. Goście przeprowadzili specjalne zajęcia edukacyjne , na których zaprezentowali jak właściwie należy myc ręce  przypominając dzieciom o tym ważnym, codziennym nawyku. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się m.in. kiedy należy myć ręce, czym i w jaki sposób. Następnie  mogły zobaczyć za pomocą mikroskopu ja wyglądają bakterie i zarazki które  osiedlają na naszych dłoniach.Na zakończenie spotkania wszyscy dostali upominki w postaci mydełka i kolorowanki.
Akcja pozwoliła dzieciom utrwalić wiedzę na temat właściwej higieny rąk i jej wpływu na zdrowie.

„RYCERZE I KSIĘŻNICZKI”

W grupie Misiaki realizowany jest z dziećmi grupowy projekt „Rycerze i księżniczki” . W ramach tego zagadnienia przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do zamku  lidzbarskiego – Muzeum Warmińskiego. Dzieci zapoznawały się z dawną architekturą naszego  miasta, zwiedziły tajne i mniej tajne komnaty zamkowe oraz oglądały wystawę prezentującą dawne uzbrojenie.

ZAMEK KSIĘŻNICZKI

Kolejnym działaniem było samodzielne projektowanie  rezydencji królewskiej – malowanie farbami plakatowymi.

TURNIEJ RYCERSKI

W piątek 24 X odbyło się spotkanie z rodzicami pod hasłem „Turniej rycerski”. Spotkanie rozpoczęło się od poznania  kodeksu rycerskiego. Następnie  duże i małe damy dworu zaprezentowały się najlepiej jak tylko umiały natomiast rycerze popisywali się  swoimi  rycerskimi umiejętnościami. Po prezentacji przyszedł czas na złożenie pokłonu królowi i królowi. A na koniec wszyscy stali się aktorami  w improwizacji teatralnej do wiersza „Ballada o uprzejmym rycerzu” Wiery   Badalskiej

TEATRZYK Z RODZICAMI

Tradycyjnie już od wielu lat zapraszamy na wspólne oglądanie przedstawienia teatralnego. Tym razem oglądaliśmy bajkę Kopciuszek” w wykonaniu aktorów teatru Narwal z Białegostoku. Choć losy Kopciuszka były chwilami smutne, to najważniejsze, że bajka skończyła się szczęśliwie! Niezwykłe stroje aktorów, piosenki oraz ciekawe rekwizyty wywarły ogromne wrażenie. Spektakl wszystkim się  podobał i aktorzy zostali nagrodzeni brawami.

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

W piątek 16 października gościliśmy w naszym przedszkolu dietetyka – panią Magdę Wiśniewską. Pani Magda w ramach akcji „Żyj smacznie i zdrowo”   w oparciu o przygotowaną prezentacje multimedialną i wiadomości dzieci    omówiła  z dziećmi produkty zdrowe oraz szkodliwych dla naszego zdrowia oraz wyjaśniła skutki złego odżywiania się (otyłość, próchnica, anemia, zmęczenie).

Spotkanie to zostało przeprowadzone  w ramach realizowanego w naszym przedszkolu programu „Bezpieczne Przedszkole”.

KANAPECZKI, KANAPECZKI

Dzieci z grupy II samodzielne przygotowały pyszne II śniadanie.  Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków,  wszyscy zabraliśmy się do pracy. Kanapki wyszły smaczne, zdrowe, kolorowe, bardzo wesołe i zostały  zjedzone z wielkim apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

WYCIECZKA DO PIEKARNI

We wtorek 13 X dzieci z grupy II wybrały się  na wycieczkę do piekarni i cukierni „Złoty Róg” . Dzieci zobaczyły z bliska wszechstronny asortyment zdrowego, ciemnego pieczywa. Przedszkolaki miały możliwość spróbować jak smakuje pieczywo, oraz porozmawiać z klientami o tym jakie pieczywo najchętniej tutaj kupują.

Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.

JESIENNE ZABAWY!

Posypały się listeczki dookoła, To już jesień te listeczki z wiatrem woła:

- Opadnijcie moje złote i czerwone, jestem jesień przyszłam tutaj, w waszą stronę….

Jak widać nasze przedszkolaki  lubią jesień a najbardziej jej kolorowe liście,  zabawy w liściach, chętnie je zbierają suszą by później wykorzystywać  do  prac plastycznych. Dlatego też nie siedzimy w przedszkolu za długo, tylko biegamy, spacerujemy,  i  szalejemy w pięknych, spadających  liściach. Przyłączcie się do nas!

„Z WIZYTĄ W KLUBIE WOJSKOWYM”

Dzieci z grupy III wybrały się w piątek 9 X  na zaproszenie pracowników Klubu Wojskowego . Tam zapoznały się z różnymi formami zajęć organizowanych dla dzieci przez Jednostkę Wojskową. Do dyspozycji małych i dużych gości jest biblioteka, pracownia rękodzieła oraz zajęcia z karate.Przedszkolaki zwiedziły również salę muzealną zwianą z historią wojskowości.

„Po Polsce podróże małe i duże”

We wtorek 6 października  dzieci z naszego przedszkola były uczestnikami niezwykłej podróży, zabrali nas na nią aktorzy ze studia artystycznego „Akada” . Za sprawą przedstawienia „Po Polsce podróże małe i duże” jakie dla nas przygotowali przedszkolaki odwiedziły  najciekawsze miejsca w Polsce. Głównym Bohaterem spektaklu był smok Bazyli, który to chcąc odwiedzić swego dziadka w Krakowie musiał przejść całą Polskę, opowiadając wszystkim o największych miastach i związanych z nimi legendach.Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tej nietypowej podróży ,włączały się do wspólnych zabaw ze Smokiem i a także pomagały mu odpowiadać na bardzo trudne pytania.

WIATRAK MATEMATYCZNY

W piątek  2 października w ramach szkolenia naszej kadry pedagogicznej  dzieci z grupy  najstarszej mogły jako pierwsze doświadczyć zabaw z Wiatrakiem matematycznym  – innowacyjnym narzędziem stworzonym przez Izabelę Żukowską i Urszulę Dąbrowską, służącym do nauki matematyki poprzez ruch i aktywność własna dzieci w wieku przedszkolnym

linie_jesienne_5JESIENNY RAJD PIESZY 2015

To juz kolejny Jesienny Rajd Pieszy organizowany przez nasze przedszkole. Słoneczna październikowa aura  dodatkowo wyzwalała pozytywna energie wśród nas. Wszyscy dzielnie maszerowali szlakiem lidzbarskich Serpentyn finałem naszej wspólnej wędrówki było ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski.Nie mogło także zabraknąć wspólnej zabawy, tego dnia wszyscy z podziałem na drużyny mieli za zadanie ułożyć tekst do podanych melodii. CO TO BYŁY ZA HITY!!!

  • ( na melodie „Jagódki”)

Przyszliśmy na piknik przedszkolaków, jest dużo dziewczyn i chłopaków.Jedliśmy kiełbaski i bułeczki, latają ptaszki i chodzą mróweczki…

( na melodie „My jesteśmy krasnoludki”)

My jestesmy przedszkolaczki hop, ha, ha

A na nogach mamy laczki paru riru ra

Na wycieczki wciąż chodzimy sru tu, tu…

( na melodie „Stokrotka”)

Idziemy na ognisko mijamy… mrowisko

dookoła szumi las i przyroda woła nas

( na melodie „Wlazł kotek”")

Jesteśmy na polanie la,la,la

zjedliśmy po kiełbasie la,la,la

robi się ciemno la,la,la

bo to jesień la la la

( na melodie „Sokoły”)

Jesień, jesień dookoła,tu przedszkole a tam szkoła

tu dzieciaczki przedszkolaczki

należymy do tej paczki

D Z I E Ń    C H Ł O P A K A

Dzień Chłopaka w naszym przedszkolu był super!  Dziewczynki podarowały chłopcom upominki z okazji ich święta, były życzenia, „STO LAT”  śpiewane gromkimi głosami, uściski i całusy Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci, a na stole Misiaków pojawił się wspaniały prezent od rodziców – TORT!

Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

WIZYTA STARSZAKÓW W ORANŻERII

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypadający 20 września nasze  przedszkolaki obchodziły juz 18 września 2015 roku. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Obchody tego święta organizowane były w naszym przedszkolu po raz drugi.Przedszkolaki tego dnia ruszyły barwnym korowodem przez miasto na Plac pod Wysoka Brame aby  wspólnie odśpiewać Hymn Przedszkolaka, zatańczyć kilka ulubionych plasów oraz wypuścić gołębie symbolizujące pokój.

„Być przedszkolakiem jest super. Każdy dzień jest nową przygodą – w przedszkolu czekają kolorowe zabawki, ciekawe zajęcia i radośni opiekunowie.”

ZNAMY ZASADY RUCHU DROGOWEGO

Słoneczna  pogoda sprzyjała wyjściom poza teren przedszkola, dlatego tez „Kosmoludki” wybrały się na pobliskie rondo aby poobserwować   przejście dla pieszych  i ruch samochodowy. Po powrocie do przedszkola dzieliły się swoimi obserwacjami i odczuciami z nauczycielkami. Kolejne dni obfitowały w ciekawe zabawy tematyce, plastyczne i ruchowe z wykorzystaniem sygnalizatora , komputera i projektora  których celem było pogłębianie wiadomości o zasadach ruchu drogowego.

SIERŻANT BÓBR Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

gify policjant

We wtorek 16 września  nasze przedszkole odwiedzili Sierżant Bóbr i Pani policjant z Komisariatu Policji w Lidzbarku Warmińskim

Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko osoba dorosła lub tez gdy stanie nam na drodze agresywny pies itp. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjanta. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę, policyjny lizak oraz mało znane wszystkim kajdanki. Uwieńczeniem spotkania z policjantami był wspólnie zatańczony plas.

POŻEGNANIE LATA

Tego dnia pogoda była naszym sprzymierzeńcem. Tak pięknego, słonecznego i wyjątkowo ciepłego dnia dawno już nie było dlatego też w  czwartkowe popołudnie tłumnie spotkaliśmy się  nad Łyną przy ulicy Kalinowskiego. Imprezę poprowadzili animatorzy, którzy dostarczyli dzieciom i rodzicom mnóstwo wrażeń. Były pląsy , zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy oraz wspólne konstruowanie balonowych zwierzaków.  Niezapomnianym przeżyciem dla wielu uczestników był rejs gondolą na którą zaprosili właściciele lidzbarskiego hotelu „Krasicki”. Był również czas na pieczenie kiełbasek, odpoczynek, wspólne rozmowy.

Do zobaczenia lato kochane a my w naszym przedszkolu cieszymy się, że nadchodzi jesień. Jesień jest przecież taka kolorowa

SPOTKANIA ADAPTACYJNE

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka. Tradycyjnie , jak co roku w odbyły się najpierw w czerwcu a następnie pod koniec sierpnia  Spotkania Adaptacyjne dla nowych przedszkolaków. Głównym naszym celem jest pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy podczas pierwszych dni pobytu w przedszkolu oraz po to, aby mali i duzi nabrali przekonania, że czas spędzany w przedszkolu będzie bezpieczny, miły i radosny. Dzieci i ich rodzice  mieli możliwość poznawania innych, współdziałania w zabawach w większej grupie rówieśniczej. Był również czas na zwiedzanie przedszkola a przede wszystkim na zabawę na przedszkolnym placu zabaw.