wydarzenia

ZAKOŃCZENIE ROKU 2015 i ZIELONA NOC!!!

26 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Zakończenia Roku Przedszkolnego. Przed przedszkolakami kończy się jeden etap życia a zaczyna drugi dlatego też radość przeplatała się tego dnia ze smutkiem. Dzieci zaprezentowały  adaptacje legendy Ireny Kwinto „Brat i siostra” tańcząc i śpiewając warmińskie piosenki, wyrecytowały okolicznościowe wiersze, zaśpiewały piosenki, a na koniec wspólnie zatańczyły dostojnego Poloneza. Po części oficjalnej podczas, której dzieci otrzymały mnóstwo prezentów i dyplomów przeszedł czas na poczęstunek, wspólne ognisko… Około godz. 21 rozpoczęła się długo wyczekiwana dyskoteka pełna świateł, dymów i fajnej muzyki. Długo trwała wspólna zabawa oczywiście bez rodziców, którzy zawitali po swoje pociechy dopiero w sobotni poranek. Długo będzie co wspominać!


KONKURS PLASTYCZNY

CZŁOWIEK-WODA-ŚRODOWISKO”

We wtorek 23 VI odwiedzili nasze przedszkole  burmistrz pan Jacek Wiśniowski oraz prezez PWiK pan Bartosz  Buczyński. Panowie wręczyli nagrodę Zuzi Cichy. Zuzia zajęła piąte miejsce w konkursie plastycznym „CZŁOWIEK-WODA-ŚRODOWISKO” organizowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Po wręczeniu laureatce nagrody nasi goście spotkali się z przedszkolakami z pozostałych grup. Dzieci przygotowały kilka niespodzianek w tym piosenki oraz przepyszny deser lodowo – owocowy.

Gratulacje Zuziu!

KOSMOLUDKI W FIKU MIKU

Dzieci z grupy II, w ostatnim tygodniu przed wakacjami, wybrały sie do salonu zabaw Fiku Miku.

Zabawa została dofinansowana z przedszkolnej zbiórki puszek aluminiowych.

Z WIZYTĄ W „TRÓJCE”

Starszaki oraz średniaki wybrały się w odwiedziny do Szkoły Podstawowej nr 3. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczniów klas I i II oraz zostały oprowadzone po wszytskich najważniejszych miejscach w szkole.

SPOTKANIA ADAPTACYJNE

„Każdy początek jest trudny” tak głosi  łacińskie przysłowie.

Dlatego nasze nowe przedszkolaki zaprosiliśmy już teraz, w czerwcu,  do przedszkola. Zorganizowaliśmy  spotkania adaptacyjne dla rodziców i dzieci podczas których był czas na  pierwsze poznanie się ,  pytania,  na  zabawę  maluszków z  paniami i przedszkolnymi zabawkami.

Życzymy miłych wakacji i do zobaczenia  w sierpniu na kolejnym spotkaniu.

SPOTKANIE ABSOLWENTÓW

Tradycyjnie jak co roku przybyli w nasze progi absolwenci - dzieci, które obecnie sa w drugiej kklasie. Trochę starsze, mądrzejsze lecz nadal
stęsknione za dobrą zabawą. Był czas na wspomnienia, rozmowy, zwiedzanie przedszkola i oczywiście wesoła zabawę.

WYCIECZKA DO OLSZTYNA

We  wtorek 8 VI Kosoludki wyruszyły na wycieczkę do Olsztyn. Na początku obejrzały seans filmowy w Olsztyńskim Planetarium, a następnie po chwili odpoczynku i zjedzeniu przepysznych kanapek wyruszyły dalej.  Na spacer po Parku Gigantycznych Owadów zaprosiła dzieci pani przewodni, opowiadając mnóstwo owadzich ciekawostek.  Te  gigantyczne owady, są po prostu olbrzymie, niektórych  wysokość dochodzi nawet do 3 metrów a długość do 7. Jest to drugi, pod względem wielkości i tematyki, taki park w Europie.
Wycieczka wzbudziła  wiele pozytywnych emocji i na długo pozostanie w pamięci małych turystów.

KRASNALE W BIBLIOTECE

W poniedziałek,8 czerwca, Krasnale – dzieci z grupy I wybrały się  w odwiedziny do  Biblioteki Dziecięcej. W progu powitała przedszkolaki jak zawsze uśmiechnięta  pani Basia, zapraszając do swojego magicznego królestwa. Dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami zachowania w bibliotece, dowiedziały się   jakie książki znajdują się na półkach i jak należy o nie dbać.  Był czas na rozmowę, oglądanie książek,  wspólną zabawę  w „Bajkowym Zakątku” , a na koniec  jeszcze  teatrzyk  czyli przedstawienie pt: „Kot w butach” .
Pani Basia zaprosiła dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych a przedszkolaki obiecały, że wrócą tu szybko z rodzicami.

DZIEŃ DZIECKA

W ten niepowtarzalny, magiczny dzień  Krasnale wyruszyły autokarem na wycieczkę do Nerwik. Tam też zostaliśmy zaproszeni przez dziadków Huberta państwa Miłosz. Wszyscy z bliska przyjrzeliśmy się pracy w gospodarstwie rolnym, w którym produkuje się mleko. Później  przyszedł czas na posiłek na łonie natury czyli pieczenie kiełbasek na ognisku, na słodkości, owoce.. .Po sytym posiłku był czas na relaks, dobrą zabawę, spacery, pooglądanie przyrody przez lupy, puszczanie baniek mydlanych….

Dziękujemy  dziadkom i rodzicom Huberta  za zaproszenie nas w tak czarowne miejsce. BYŁO SUUPER!!!!

Tym razem Misiaki i Kosmoludki pozostały tego wyjątkowego dnia w  przedszkolu, a nauczycielki dołożyły starań  i urządziły dzieciom  ciekawe zabawy na świeżym powietrzu. Były zawody w przeciąganie liny, pieczenie kiełbasek, puszczanie baniek mydlanych.  Starszaki ponadto wykonały samodzielnie przepyszny deser lodowy, który smakował wyśmienicie. Dzień ten na długo będzie  zapamiętany bardzo pozytywnie przez wszystkie dzieci.

FESTYN RODZINNY

27 maja, już po raz kolejny, spotkaliśmy się by rodzinne bawić się na naszym przedszkolnym  festynie. Na początku przedszkolaki zaprezentowały przygotowane przez siebie występy artystyczne- piosenki, wiersze, tańce, dedykowane najukochańszym rodzicom. Później przyszedł czas na wspólna zabawę na dmuchanej zjeżdżalni, trampolinie… W organizacji naszego festynu pomagają nam nasi niezawodni rodzice, którym  serdecznie dziękujemy za to, że  wzbogacili nasz piknikowy stół o pyszny smalczyk, ogórki małosolne, chleb domowej roboty,  ciasta, ciasteczka i inne smakołyki. Ponadto nie zabrakło kiełbasek z grila, przedszkolnej grochówki. Ciekawostką był występ dzieci w strojach ludowych  z Klubu Garnizonowego. Dzieci zaprezentowały tańce i piosenki z regionu warmińskiego. Niesamowitych wrażeń dostarczył nam mecz piłki nożnej tatusiowie kontra tatusiowie. Zawodnicy wspaniale prezentowali się w strojach zakupionych w ramach projektu „Charytatywnie – Aktywnie” zainicjowanego przez Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia”. Zwycięska drużyna otrzymała puchar przechodni. Gra była zażarta, pełna poświęceń, doping gorący a wrażenia – NIEOCENIONE.

SPOTKANIE AUTORSKIE

Misiaki uczestniczyły w  spotkaniu z Wiolettą Piasecką, pisarką, autorką książek dla dzieci. Przedszkolaki, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przeniosły się w świat bajek oraz baśni. Z zaciekawienie oglądały teatrzyk kukiełkowy prezentowany przez pisarkę oraz ze zniecierpliwieniem  czekały na otrzymanie od niej autografu. Do przedszkola wróciły zadowolone z nową książką pt. „Krówka Modnisia”, która stanowi zbiór ciepłych, pełnych humoru, przezabawnych wierszyków dla dzieci.

„ZAŚPIEWAJ MI ….”

W III Powiatowym Przeglądzie Piosenki nasze przedszkole wspaniale  reprezentowali

Julka Kucha ( w kategorii 3-4 lat) –  wyróżnienie

Zosia Urbańska  - wyróżnienie

oraz zespół w składzie Wojtek Borowiecki,  Ola Kania, Wiktoria Mucha.

Aurelia Zajchowska  z grupy III zdobyła III miejsce reprezentując Młodzieżowy Dom Kultury.

Serdeczne gratulujemy wszystkim uczestnikom!

MISIAKI W STRAŻY

W piątek 15 maja dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Okazją do odwiedzin było majowe święto strażaków. Przedszkolaki uczestniczyły w części oficjalnej a następnie przyszedł   czas na poznanie już z bliska pracy strażaków. Panowie Strażacy zaprezentowali  wyposażenie wozu strażackiego, każdy mógł przymierzyć hełm strażacki, wejść do kabiny wozu, oraz polać z węża strażackiego a przed wszystkim zobaczyć panoramę miasta z wysokiej drabiny  strażackiej. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługują się strażacy oraz jak zachować się w czasie pożaru, a także jaki jest numer alarmowy. Po wizycie w straży dzieci przyznały zgodnie, że ten zawód bardzo się im podoba. Kto wie może któryś z nich zostanie strażakiem?

WIOSENNA WYPRAWA  KRASNALI

W piątek  15 maja dzieci z grupy Krasnali wybrały się na wycieczkę. Pierwszym punktem było odwiedzenie schroniska dla zwierząt, które znajduje się przy MPGK w naszym mieście. Tam też przedszkolaki przekazały zebraną przez siebie  karmę dla mieszkających tam zwierząt. Miłą niespodzianką była dla nas spotkanie z ciocia Mai  która opiekują się czworonożnymi mieszkańcami.  Przedstawiła wszystkie psiaki, opowiedziała o swojej pracy, wykonywanej w ramach wolontariatu.   Ile radości było w psich oczach kiedy to pałaszowały przyniesione przez dzieci przysmaki. Był również krótki spacer po plaży nad Jeziorem Wielochowo. A następnie przyszedł czas na szaloną zabawę w salonie zabaw „Fiku Miku”. Jak widać zabawa była wspaniała i humory dopisywały wszystkim

MAJOWA WYCIECZKA MISIAKÓW

Wtorkowa wycieczka Misiaków z grupy III zapowiadała się bardzo ciekawie .Pierwszym etapem była wizyta w  Dziale Odzysku i Recyklingu Surowców Wtórnych w Olsztyńskim Zakładzie Komunalnym. Dzieci dowiedziały się   co dzieje się z odpadami z pojemników do selektywnej zbiórki, jak przebiega sortowanie surowców wtórnych oraz ich belowanie.

Następnie był „gwóźdź programu” czyli szalona  zabawa na basenie „ Na fali” w  Dobrym Mieście . Wszyscy byli jak zawsze bardzo podekscytowani i szczęśliwi. Na samym początku  przedszkolaki zapoznały się  z zasadami bezpiecznego zachowania się na basenie. Dzieci  z wielkim zainteresowaniem słuchały i oglądały sprzęt, który służy do nauki pływania, a następnie pod okiem ratowników i  pani  instruktor wszyscy  wspólnie bawili się w wodzie. Również  był czas na relaks w jacuzzi oraz szalone zjazdy na wodnej zjeżdżalni.Po miło spędzonym czasie na basenie wszyscy zadowoleni wrócili  do przedszkola.

KONKURS PLASTYCZNY

Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez PWiK w Lidzbarku Warmiński. Praca Zuzi Cichy z grupy III została zakwalifikowana do ostatniego etapu. dostępna jest na stronie PWik , kategoria przedszkole ( praca nr8). Praca walczy o nagrodę dla autora oraz dla grupy przedszkolnej.

Aby zagłosować nalezy wyciąć, wypełnić  przekazać kupon konkursowy do redakcji Gazety Lidzbarskiej lub naszego przedszkola.Kupony będą publikowane na łamach Gazety w dniach 7.05, 14.05, 21.05, 28.03, 3.06.2015.

PROSIMY O WSPARCIE!

MISIAKI W DRUKARNI

W poniedziałek 4 maja roku dzieci z grupy III  udały się na wycieczkę do drukarni.  Celem wycieczki było zapoznanie się z etapami procesu drukowania. Dzieci zwiedziły pomieszczenia drukarni, obejrzały maszyny wykorzystywane do drukowania np.: opakowań, reklam, książek, ulotek informacyjnych.

MAJOWE ŚWIĘTA

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie

A na tej fladze biel jest i czerwień.

Czerwień – to miłość, biel – serca czyste

Piękne są nasze barwy ojczyste.

WIOSENNE SPOTKANIE KRASNALI

Dzieci z najmłodszej grupy Krasnali zaprosiły swoich rodziców do wspólnej zabawy, której mottem przewodnim była ekologia. Oczywiście, nie mogło zabraknąć krótkiego programu artystycznego – za co mali artyści zebrali gromkie oklaski . Po  wspólnych  zabawach  muzycznych, ruchowych i  matematycznych przyszedł czas na wykonanie recyklingowych gąsienic.

WIZYTA W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

Dzieci z naszego przedszkola wielokrotnie rozmawiają  na temat oszczędzania wody, segregowania śmieci, dlatego tez w ramach  dni otwartych udały się na wycieczkę do lidzbarskiej oczyszczalni ścieków. Celem  wycieczki było poznanie pracy oczyszczalni oraz jej znaczenia dla ochrony środowiska. Bardzo ciekawe były obserwacje  przez mikroskop. Było to pouczając spotkanie.

VI LIDZBARSKA SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW


Za nami już kolejne zmagania sportowe najmłodszych mieszkańców miasta – przedszkolaków.

16 kwietnia  od rana  najpierw w przedszkolu, potem w   Miejskiej  Hali Widowiskowo-Sportowej    panował  szczególny  gwar, dziecięce głosy, śmiech i radosne poruszenie. Dla lidzbarskich 5 i 6 latków rozpoczął  się czas igrzysk czyli święto sportu. 25-osobowe drużyny prezentowały się znakomicie, wspólnie odśpiewany hymn Polski zapierał dech w piersiach, ślubowanie   dzieci o uczciwości i zmaganiach w duchu fair  play zakręciło łezkę w oku niejednemu uczestnikowi . Burmistrz Jacek Wiśniowski otworzył kolejne VI zawody sportowe przedszkolaków. Pozytywne emocje dzieci,  wola zwycięstwa zachwycała wszystkich, możemy śmiało  brać z nich przykład, to dowód,  że już od najmłodszych lat jesteśmy w stanie wykrzesać z siebie tkwiący w nas potencjał. Pomiędzy sportowymi zmaganiami każde  przedszkole prezentowało układ taneczny   co dopełniało artyzmu całemu wydarzeniu.  Zajęte miejsce oczywiście miało znaczenie dla drużyny niemniej każde przedszkole zasłużyło i otrzymało :  puchar, dyplom, kosz  słodyczy zaś  wszyscy zawodnicy wrócili dumni   z medalami na szyi. Bo najważniejszy był duch  sportu,  dobra zabawa i  towarzyszące im, mamy nadzieję, pozytywne  emocje.

Nasze przedszkolaki zajęły zaszczytne III miejsce i brązowy medal. Wielkie brawa Misiaki!

Jako organizatorzy składamy serdeczne podziękowania wszystkim , którzy pomogli w przeprowadzeniu  tak wielkiej imprezy:  sponsorom – panu Kazikowi Grzelakowi oraz panu Filipowi Jasińskiemu za zakup medali, współprowadzącym, wolontariuszom oraz nauczycielkom przygotowującym dzieci do konkurencji oraz prezentowanych tańców.

Rodzicom dziękujemy za liczne przybycie i wspaniały doping zawodników

PISANKI, PISANKI…

Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.

„WIOSENNE IGRASZKI”

W przedświątecznej atmosferze  odbyły się wspólne zabawy w grupie Kosmoludki. Dzieci zaprezentowały rodzicom piosenki i wiersze o zwierzętach. Następnie  wspólnie  z rodzicami zatańczyły do piosenki „Małpa Filomena”. A na zakończenie skoro już za pasem Niedziela Palmowa – to oczywiście samodzielnie wykonanie palmy. A tak to było…

WOJEWÓDZKA OLIMPIADA SPORTOWA

Dzieci z najstarszej grupy uczestniczyły w zawodach sportowych w olsztyńskiej hali sportowej „Urania” na zaproszenie organizatora Przedszkola nr 24. 8 naszych reprezentantów  wspaniale rywalizowało z pozostałymi uczestnikami olimpiady wykonując  bezkonkurencyjnie zadania sportowe. Najważniejsza była jednak wspaniała atmosfera współzawodnictwa, zabawy i towarzyszące im wielkie emocje. W nagrodę wszyscy zawodnicy obdarowani zostali medalami, upominkami, które wręczone zostały min. przez panią marszałek Wiolettę Śląską – Zyśk oraz Prezesa PZPS Pawła Papke.

WARSZTATY WIELKANOCNE NA ZAMKU

24 marca, we wtorek, dzieci z grupy II uczestniczyły w  warsztatach „Warmińska Wielkanoc z Boginią Wiosny”  na które zostały zaproszone przez Muzeum Warmińskie działające na naszym Zamku.
W trakcie zajęc przedszkolaki rozmawiały o zwyczajach warmińskich oraz zwiedziły ekspozycję muzealne.

ZAĆMIENIE SŁOŃCA

Piątek, 20 marca 2015, obfitował w ciekawe zjawiska astronomiczne. Księżyc zakrył u nas   około 3/4 tarczy Słońca. Oprócz zaćmienia słońca rozpoczęła się również na naszej półkuli astronomiczna wiosna. Nasze  przedszkolaki były świadkami  tego  wydarzenia . Dzieci pod kierunkiem nauczycielek   mogły same, przez specjalne dobrane przedmioty (folia, płyty, dyskietki, specjalne okulary…) ,obserwować to niesamowite  wydarzenie. Pogoda podczas prowadzonych obserwacji była naszym sprzymierzeńcem. Takiego zdarzenia nie mogliśmy  przegapić  ponieważ  na kolejne o podobnym rozmachu  będziemy musieli poczekać do 12 sierpnia 2026 roku.

WIOSENNE SMAKOŁYKI

Najpierw trzeba trochę popracować: wymieszać i zastudzić galaretki, rozłożyć je do salaterek, upiec ciasto, przygotować poczęstunek. Później można już delektować się smakołykami. Misiaki postanowiły pierwszy dzień wiosny przywitać poczęstunkiem w wiosennych kolorach: zielone ciasto, zielono-żółte galaretki. A wszystko najsmaczniejsze bo przygotowane samodzielnie przez dzieci. Możecie spróbować sami.

Leśny mech ciasto ze szpinakiem (przepis z internetu) –porcja na blachę

400g mrożonego szpinaku (rozdrobnionego)

1 i 3/4 szklanki cukru

5 jajek

1,5 szklanki oleju

3 szklanki mąki

3 czubate łyżeczki proszku do pieczenia

500ml śmietany kremowej 30%

2 pełne łyżeczki żelatyny (zamiennie śmietanfix na 1/2 l śmietany)

2 pełne łyżki cukru pudru

pestki z owocu granatu, owoce do śmietany

Rozmrozić szpinak i odsączyć z wody lekko odciskając dłońmi. Jajka miksujemy z cukrem na puszystą masę, aż do rozpuszczenia cukru, następnie powoli wlewamy olej ciągle miksując. Wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, a gdy połączą się składniki dodajemy szpinak i mieszamy aż wszystko ładnie się połączy.

Wlewamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika, pieczemy ok. 50 min, do suchego patyczka.

Po wystudzeniu ścinamy nożem wierzch ciasta i rozdrabniamy go na talerzyku. Schłodzoną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, dodajemy cukier puder (do smaku) i rozpuszczoną żelatynę (lub opcjonalnie śmietanfix).

Ciasto można naponczować osłodzoną wodą z cytryną, wyłożyć śmietanę. Na bitą śmietankę sypiemy okruszki z ciasta, lekko je dociskamy dłonią i obsypujemy pesteczkami z granatu.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Marzanno, Marzanno TY zimowa panno!

Ciebie pożegnamy Wiosnę przywitamy!”

W piątek 20 III  dzieci ,wraz z Marzanną,  barwnym korowodem,  wyruszyły nad rzekę Łynę, ab wysłać ją w daleką podróż do morza .  Aby tradycji stało się zadość Marzanna zostały uroczyście pożegnana wesołymi okrzykami, piosenkami.  Wszyscy już tęsknimy za wiosną . Oby  na dobre u nas zagościła!

Witaj wiosno!

CZYTAMY, SŁUCHAMY…

Pani Basia z Dziecięcej Biblioteki odwiedziła nas po raz kolejny. Krasnale wysłuchały bajki pt” Trzy świnki” inscenizowanej teatrzykiem. Dzieci  podziękowały   ciepło  i entuzjastycznie i zaprosiły naszego gościa ponownie na wspólne czytanie.

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

Dzieci z naszego przedszkola obejrzały teatrzyk pt. „Kozucha Kłamczuch”  wystawiony przez Studio Małych Form Teatralnych „Art-Re” z Krakowa. Przedstawienie zostało oparte  na motywach utworu Janiny Porazińskiej , które opowiadało  o niesfornej Kózce kłamczuszce .  Dzieci  w trakcie przedstawienia  uczestniczyły w nim aktywnie rozmawiając z aktorami ponadto mogły  przebierać się na scenie i tańczyć w rytmie tańca góralskiego.

MUZYKUJĄCE KRASNALE

WIOSENNE WYCIECZKA DO LASU

Dzieci z grupy II korzystając z pierwszych promyków słońca wyruszyły na wycieczkę do lasu. Podczas wiosennego spaceru przedszkolaki przy użyciu lup i lornetek pooglądały budzącą się do życia przyrodę, wsłuchiwały się w pierwsze śpiewy ptaków oraz poszukiwały ptasich gniazd.

DZIEŃ KOBIET CIĄG DALSZY!

W poniedziałek 9 III świętowały dziewczynki z grupy I i III. Dzień był bardzo wesoły. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia i wręczyli upominki oraz zaprosili do wspólnego tańca

DZIEŃ KOBIET U KOSMOLUDKÓW

Piątek 6 III w grupie II był pełen wrażeń . Zaczęło się od obdarowania kochanych koleżanek kwiatkami i niespodziankami. Później przyszedł czas na wspólne biesiadowanie , ponieważ na stole pojawił się przepyszny tort – prezent dla wszystkich małych kobietek, jak widać na załączonym zdjęciu. A co dalej? Oczywiście wspólne tańce i zabawa do ulubionych piosenek.Było bardzo faaaajnie!

„DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY”!

W ramach realizacji  naszego projektu ” Dzieciństwo bez próchnicy ” w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z rodzicami oraz zajęcia i warsztaty dla dzieci. Przeprowadziła je Pani stomatolog z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Dzieci rozmawiały o zdrowym odżywianiu i higienie ząbków. Praktycznie doskonaliły pod okiem specjalisty prawidłowe mycie zębów.  Nie obyło się bez prezentów a była to  pasta oraz  szczoteczka.

ZWIADEK Z WIZYTĄ W PIĄTECZCE!

Nietoperz „Zwiadek”  to maskotka   zaprzyjaźnionej z naszym przedszkolem  9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego.

WARSZTATY PERKUSYJNO-RYTMICZNE

– bębny afrykańskie

To już kolejne warsztaty  muzyczne z bębnami w roli głównej wprowadzające przedszkolaki w zaczarowany świat  muzyki. Pod czujnym okiem instruktora, pana Marcina,  mali muzycy uczyli się wydobywać dźwięki z etnicznych instrumentów perkusyjnych. Gra na bębnach afrykańskich to wielkie  emocje, radość i okazja do przezywania nietypowych, muzycznych wrażeń.

TŁUSTY  CZWARTEK

,,Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

– mówi staropolskie przysłowie.

Zgodnie z tradycją w Tłusty Czwartek pojawiły się w naszym przedszkolu  przepyszne pączki i oponki, które dzieci  zajadały ze smakiem. To był słodki dzień u nas, w którym, wedle tradycji, możemy sobie pozwolić na małe „co nieco”.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dziś dla Babci słońce mamy
i całuski dla Dziadziusia.
Dziś życzenia wnuczek składa
i piosenkę śpiewa wnusia.
Aby Babcia i Dziadunio
W zdrowiu długo żyli,
Aby uśmiech dla nas mieli
w każdej wolnej chwili.

22 stycznia, w czwartek,   odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. W naszym przedszkolu, co roku każda grupa przygotowuje artystyczną niespodziankę pełną piosenkę, tańców i wierszy. Następnie wnuczęta wręczyły swoim najukochańszym babciom i dziadkom przygotowane własnoręcznie wykonane  upominki.  Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech i radość.

Drodzy Dziadkowie i Babcie dziękujemy Wam za przybycie i miłe chwile spędzone wspólnie.

Z KOLĘDĄ W ROGÓŻU

BAL KARNAWAŁOWY 2015

W naszym przedszkolu także odbył się taki bal , podczas którego pojawiły się u nas  licznie  księżniczki, kowboje, Indianie, krasnoludki, królewny, motylki, myszki, , policjanci,  oraz batmani…..  Dzieci tańczyły  makarenę, kaczuszki i świetnie się przy tym bawiły. Nie zabrakło również konkursów,  oraz tradycyjnego przemarszu po czerwonym dywanie. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Oczywiście nie zabrakło najważniejszego gościa na naszym balu – Świętego Mikołaja, który radośnie pląsał z przedszkolakami w rytm najbardziej znanych przebojów.  Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2015

Jak co roku, nasze przedszkolaki włączyły się w działania 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny finał zagrał pod hasłem: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. Dzieci z grupy III zaprezentowały niewielki przekrój swoich wszechstronnych zdolności artystycznych.  Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za udział w koncercie i tak tłumne przybycie

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W STRAŻY

22 grudnia Starszaki ze swoim przedstawianiem jasełkowym odwiedziły Komendę Straży Pożarnej w Lidzbarku. Podczas zorganizowanego tam spotkania opłatkowego dzieci wprowadziły wszystkich zebranych gości  w świąteczny nastrój.

Wieczór wigilijny

Grudzień w naszym przedszkolu to czas wielkiego oczekiwania, radości             i śpiewania kolęd, dlatego też nasze przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców do wspólnego kolędowana. Krasnale i Kosmoludki  najpiękniej śpiewały kolędy, piosenki oraz mówiły wiersze o Świętym Mikołaju, zaś grupa III zaprezentowała się w  przedstawieniu jasełkowym  prezentując  swoje wszechstronne zdolności artystyczne. Potem przyszedł również czas występ zaproszonych gości – naszych absolwentów oraz na  wspólne kolędowanie.

BATERIE NA WAGĘ CZYSTEGO ŚRODOWISKA

12 grudnia w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego odbyło się podsumowanie ekologicznego konkursu „Baterie na wagę czystego środowiska”. Nasze przedszkole zebrało 590 kg! W przeliczeniu na liczbę wychowanków dało to wynik  7,4 kg na dziecko. W kategorii przedszkoli zajęliśmy IV miejsce ( do III miejsca zabrakło 0,1 kg).

Jesteśmy bardzo zadowoleniz super nagród. Ich wartość to ponad 4 tys. złotych.

A są to: laptop, projektor multimedialny, zestaw instrumentów perkusyjnych oraz gry i układanki.

Było warto! Jesteśmy dumni z pracy dzieci i rodziców dostarczaniu tak olbrzymiej ilości zużytych baterii.

Ale to nie koniec! Zbieramy dalej!

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM!

W związku z naszym udziałem w konkursie plastycznym „Zapobiegajmy pożarom  zaprosiliśmy do naszego przedszkola strażaka. Swoim przybyciem wzbudził w dzieciach ogromne zainteresowanie. Zaproszony gość uczulał dzieci na niebezpieczeństwa  związane z niewłaściwym zachowaniem w różnych sytuacjach życiowych,  opowiedział dzieciom czym zajmują się strażacy oraz zapoznał z   elementami stroju strażaka

MIKOŁAJE SĄ WŚRÓD NAS!

W grudniu w naszym przedszkolu tradycyjnie od wielu już lat odbyła się  zbiórka używanych zabawek i książek  dla podopiecznych Gminnego Ośrodka  Pomocy Społeczne.  Dzieci i ich  rodzice niezawodni jak zawsze po raz kolejny spisali się na medal i przynieśli wiele zabawek, które na pewną wywołają uśmiechy na twarzach .

I w tym roku każdy z Nas mógł zostać Świętym Mikołajem i ofiarować tym naprawdę potrzebującym wiele radości i szczęścia.

ŚWIĄTECZNE  PIERNICZKI!

Święta już za pasem więc już czas na pieczenie pierników, ponieważ nic tak nie oddaje przedświątecznej atmosfery  jak unoszący się po przedszkolu korzenny zapach  pieczonych  pierniczków. Przedszkolaki zakasały rękawy, włożyły czapeczki i fartuszki i ochoczo wzięły się do pracy. Mąka, miód, przyprawy… i smakołyki gotowe. Pierniki wyszły wspaniałe  smakowały jeszcze lepiej. A o to kilka zdjęć . Zapraszamy do ich obejrzenia.

MIKOŁAJU ŚWIĘTY PRZYNIEŚ NAM PREZENTY…

5 grudnia w piątek,   pomimo braku śniegu i mrozu przybył do naszego przedszkola niezwykły gość – Święty Mikołaj. Wszystkie przedszkolaki przygotowały dla niego niespodzianki w postaci wierszyków, piosenek i tańców. On w zamian przyniósł dzieciom wspaniałe, kolorowe prezenty.

SPOTKANIE Z PSEM

W  czwartek 27 XI   dzieci odwiedził szczególny gość – pies rasy Alaskan Malamute wraz ze swoim opiekunem. W czasie spotkania dzieci mogły dowiedzieć się  na czym polega praca psa – terapeuty, jak należy zachować się wobec obcego psa, jakie zasady obowiązują w czasie pierwszego spotkania z psem. Rozmawialiśmy również jakich zasad należy przestrzegać podczas zabawy z pupilem, jak zachować się w sytuacji, gdy nas zaatakuje obcy pies, a także  w których sytuacjach nie należy podchodzić do czworonoga. Wizyta psa  wywołała  mnóstwo pozytywnych emocji.  Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

NAJSMACZNIEJSZE CIASTO W ŚWIECIE

Jakie? Nie zgadniecie. Na pożegnanie jesieni Misiaki upiekły ciasto. Oczywiście z dynią. Czy smakowało? Znikło z talerzy w ciągu sekundy. Spróbujcie zresztą sami:

Składniki :

2 szklanki dyni startej na jarzynowej tarce (dużych oczkach)

1 szklanka cukru

3 szklanki mąki

1 szklanka oleju

3 jajka

1 opakowanie cukru waniliowego

3 łyżeczki cynamonu

1 łyżeczka sody oczyszczanej

garść orzechów włoskich

3 łyżki cukru pudru

Całe jajka ubić z cukrem. Dodać mąkę, olej, cukier waniliowy, sodę i

cynamon. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać mikserem. Na koniec

dodać startą dynię i orzechy. Delikatnie wymieszać całość łyżką.

Gotowe ciasto wlać do prostokątnej foremki (24x36cm), wysmarowanej

masłem i posypanej mąką. Piec w średnio nagrzanym piekarniku (180oC)

przez około 50 minut. Po upieczeniu, ciasto lekko wystudzić i posypać

cukrem pudrem.

Rada: zamiast cukru pudru można zrobić lukier lub polewę czekoladową.

UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNE

W naszym Przedszkolu odbyła się nauczycielska diagnoza matematyczna. Dzieci podczas przeprowadzonych zajęć wykonywały bardzo trudne zadania matematycznie. Miedzy innymi: przeliczały fasolki, odpoznawały liczby na miarze krawieckiej, liczyły wspak oraz dodawały i odejmowały, także z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Misiaki dobrze radziły sobie z zadaniami, a przede wszystkim  świetnie się przy tym bawiły matematyką.

Ś W I Ę T O   P L U S Z O W E G O   M I S I A

MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY

MIS JEST FAJNY I KUDŁATY

MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA

MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA

We wtorek 25 listopada 2014 r. dzieci świętowały urodziny pluszowych misiów. Tego dnia wszyscy przyszli do przedszkola ze swoim misiami  i wraz z nimi wzięły udział w zabawach muzyczno-ruchowych, których głównym bohaterem był oczywiście miś.  Przedszkolaki opowiadały o swoim misiu, opisywały jak wygląda i przez cały dzień wesoło się z nim bawiły, śpiewały i tańczyły.

ZWIERZĘTA DOMOWE

W piątek  21 listopada w grupie II odbyło się spotkanie z mottem przewodnim „Zwierzęta domowe”. Dzieci piosenką pt: ” Każdy ma jakiegoś bzika” wprowadziły zaproszonych gości w atmosferę zabawy, radości  i dziecięcych wspomnień.Na zakończenie wszyscy  przystąpili do pracy i po chwili w sali pojawiły się kolorowe akwaria wykonane z papierowych talerzyków.

JESIENNE SPOTKANIE Z RODZICAMI

19.11.14 w grupie „Misiaków” odbyły się warsztaty matematyczno- artystyczne. Dzieciaki na początek wraz z Rodzicami „Polowały na Tygrysa”( grały w grę matematyczną wg. scenariusza p. Edyty Gruszyk- Kolczyńskiej oraz p. Ewy Zielińskiej). Tuż po emocjonujących rozgrywkach wszyscy w kilkuosobowych grupach wykonali przepiękne Anioły, które posłużą nam jako dekoracja podczas Jasełek Bożonarodzeniowych. Warsztaty przebiegły w miłej, wesołej atmosferze. Dziękujemy serdecznie Rodzicom za tak liczne przybycie.

„ZAMIESZANIE W KRAINIE BAJEK”

We wtorek 4 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu  aktorów studia artystycznego Magik, którzy zaprezentowali się  w   przedstawieniu teatralnym pt. Zamieszanie w krainie bajek. Dzieci z uwagą śledziły losy Czerwonego Kapturka, Aladyna i innych bajkowych postaci. Było  nieco chaosu i frajdy i zachęcało dzieci do czynnego udziału w nim. Wszyscy mali widzowie nagrodzili aktorów brawami.

Kotyliony

Starszaki wykonały Kotyliony Narodowe  na konkurs zorganizowany przez „Radio Olsztyn”. Kotyliony indywidualne zostaną przekazane przez Organizatora Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych celem dostarczenia ich do żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych stacjonujących na misjach zagranicznych. Natomiast Kotylion grupowy weźmie udział w konkursie na najładniejszy Kotylion

Trzymajcie za nas kciuki!!!

Hokus- Pokus Czary- Mary

Owoce i warzywa ze smakiem zjadamy!  Sałatkę owocową samodzielnie kroimy ,przy tym się wcale nie nudzimy!

Warzywa to także dla nas niezła  gratka, rozpoznanie ich węchem i dotykiem to dla nas już nie zagadka!

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W czwartek, 16 X, w grupie Krasnali odbyło  się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień. Dzieci  po raz  pierwszy  wystąpiły przed licznie zgromadzoną publicznością, czyli przed swoimi rodzicami prezentujący swoje  umiejętności taneczne, muzyczne, recytatorskie. Po  złożonym  przyrzeczeniu pani Dyrektor kredką pasowała każde dziecko na „Zucha – Przedszkolaka” wręczając na pamiątkę  przepiękny dyplom , książeczkę oraz znaczek z logo przedszkola.

AKCJA  PRZECIWPOŻAROWA

W piątek, 10X,w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa wszystkich pracowników oraz dzieci na wypadek pożaru na terenie placówki . Celem tych działań było  nabycie przez uczestników ewakuacji   umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia. Akcja była sprawna i w ciągu kilku minut  dzieci i pracownicy bezpiecznie i sprawnie opuścili budynek.

Serdeczne podziękowaniarodzicom Maxima składamy , za przepiękne koszulki z naszymi imionami oraz ślicznymi Misiakami Dziękujemy!!!

MISIAKI W OLSZTYNIE

Misiaki w ramach projektu „Poznajmy i polubmy nasze owady” odwiedziły Park Gigantycznych owadów w Makumba Parku w Olsztynie.

Oprócz wizyty w parku olbrzymów Misiaki odwiedziły również Bibliotekę Multimedialną w której miały okazję wziąć udział w zajęciach komputerowych, konstrukcyjnych oraz muzycznych z wykorzystaniem narzędzi technologicznie zawansowanych.

JESIENNY RAJD PIESZY

Już po raz szósty odbył się nasz pieszy rajd  wiodący szlakiem lidzbarskich serpentyn, na który tłumnie stawiły się przedszkolaki i ich rodzice. Na miejscu  zbiórki czekał na nas kurier który przekazał nam paczkę od Leśnej Wróżki  a w niej list z zadaniami oraz  koszyk na leśne skarby. Po przejściu serpentyn dotarliśmy  na polanę, gdzie już paliło się ognisko. Tutaj piekliśmy kiełbaski, a po posiłku wspólnie tańczyliśmy i śpiewaliśmy różne jesienne pląsy.

NIEDZIELNY WYSTĘP MISIAKÓW

W minioną niedzielę lidzbarską scenę odwiedziły nasze Zuchy.

Śiewały, recytowały, dzielnie przedszkole reprezentowały.

W blasku reflektorów doskonale się prezentowały, widzom humor poprawiały.

NASZE MUZYKOWANIE

JESIENNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW

Jesień to bardzo kolorowa i inspirująca pora roku. Różnobarwne liście zachęcają przedszkolaki  do przebywania na świeżym powietrzu dlatego też, o ile to możliwe, każdego dnia dzieci przebywają na placu zabaw korzystając z uroków tej pory roku. Po takim pobycie i zabawie na powietrzu, dzieci są dotlenione, zrelaksowane i oczywiście, obiad im bardzo smakuje!

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Przed rokiem Sejm ustanowił bardzo  ważne święto a mianowicie – 20 września ogłosił Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka .  Tego dnia w przedszkolu „ Piąteczka” panowała szczególna świąteczna atmosfera dominowała muzyka, tańce, zabawy. Aby oznajmić mieszkańcom Lidzbarka Warmińskiego tę radosną wiadomość dzieci w barwnym korowodzie, z balonami, transparentami,  udały się na spacer po mieście. Na placu pod Wysoką Bramą  odśpiewały  ogólnopolski Hymn Przedszkolaków, wypuściły gołąbki pokoju, balony ,wspólnie odtańczyły kilka ulubionych pląsów .  Przechodnie miłymi gestami, uśmiechami obdarowali dzieci swoją wielką życzliwością w dniu ich święta.

Dlaczego Dzień Przedszkolaka jest tak ważny ?

  • Dzień ten symbolizuje  radosną edukację, wesołą zabawę dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym.
  • Jest wyzwaniem dającym szanse na kreowanie nowej przestrzeni dla wychowania przedszkolnego
  • To także ważny element pracy nad zwiększeniem świadomości wszystkich dorosłych , dla których edukacja małego dziecka nie jest obojętna.
  • Dzień ten to po prostu dostarczenie dzieciom kolejnej okazji do świętowania oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

JESTEŚMY  EKSPERTAMI

Dzieci z grupy Misiaki zaprezentowały zgromadzone przez siebie oraz przy pomocy rodziców wiadomości na temat ulubionego, wybranego przez siebie zwierzątka.

II ŚNIADANIE KRASNALI

Nasze najmłodsze przedszkolaki  postanowiły zrobić kanapki na II śniadanie. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. A własnoręcznie wykonanie    jeszcze bardziej zachęcało do  zjedzenia  ich z apetytem . Dzieci podczas pracy rozwijały prawidłowe nawyki żywieniowe,    kreatywność i wyobraźnię.

WYCIECZKA PO LIDZBARKU

We wtorek (16 września) „Misiaki” w ramach  współpracy z Biblioteką Pedagogiczną zwiedzały najważniejesze zabytki naszego miasta. W związku z projektem „Poznajemy nasze miasto” po ulicach lidzbarka oprowadzał nas student III roku historii. „Misiaki” zobaczyły oraz poznały kilka ciekawostek dotyczących takich zabytków jak: Wysoka Brama, Kościół Św. Piotra i Pawła, Zamek Biskupów Warmińskich, oraz Stary, spalony Ratusz.

PIKNIK ” POŻEGNANIE LATA”

„Minęło szybko lato i już przyszła jesień…”

Piknik  ”Pożegnanie lata”, to nasza cykliczna impreza, której założeniem jest  integracja, relaks i dobra zabawa na świeżym powietrzu. We wtorek 9 września spotkaliśmy się na przystani nad rzeką Łyną przy ulicy Kalinowskiego. Wszyscy świetnie się bawili w towarzystwie przesympatycznej zebry i zwariowanego smoka. Jak na piknik  przystało nie obyło się bez smażenia  kiełbasek na ognisku, które wszyscy zajadali  z apetytem. Na pewno niebywałą piknikowa  atrakcją był spływ gondolą z hotelu „Krasicki’ wzdłuż rzeki Łyny. Impreza była bardzo udana, dzieci i rodzice  uśmiechnięci i zadowoleni.

SPOTKANIA ADAPTACYJNE

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu każdego dziecka. Aby zminimalizować stres i obawy  związane z pobytem w  pierwszych dniach  w przedszkolu, jak co roku w sierpniu,  odbyły się  spotkania adaptacyjne dla naszych, nowych  przedszkolaków.