Kącik małego ekologa 2010/2011

Kolejny rok uczestniczymy w Programie „Ekozespoły ”pod hasłem ” Z ENERGIĄ NA RZECZ KLIMATU”. W  jego ramach podejmujemy wiele działań, akcji, przedsięwzięć ekologiczno-przyrodniczych.

D Z I E Ń    R E C Y K L  I N G U   W   „P I Ą T E C Z C E „

15 czerwca w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Recyklingu  zorganizowaliśmy na terenie naszego przedszkola zbiórkę „elektrośmieci” czyli zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Do akcji zaprosiliśmy nie tylko swoich rodziców lecz również znajomych, sąsiadów którzy mieli okazję zrobić „letnie porządki”. Każdy, kto przyniósł swoją „kolekcję elektrośmieci” nagrodzony został słodką niespodzianką.

Akcja ta pokazała nam kolejny sposób świadomego działania na rzecz naszego środowiska.

[Nie odnaleziono galerii]

Co w trawie mieszka?

Co robią małe biedroneczki? Dokąd tak śpiesznie biegną mrówki? Tyle ciekawostek kryje w sobie przedszkolny ogród. Zaciekawione przedszkolaki uważnie obserwowały energiczne życie owadów.

Wiosenne prace w ogrodzie

Kiedy wyjrzało majowe słoneczko Kosmoludki zakasały rękawy i zabrały się za wiosenne sadzenia i siewy na przedszkolnej działce. Przedszkolaki  z wielkim zapałem kopały, wyrywały chwasty. Następnie zaczęły pielić, siać sadzenia . W naszym ogródku będziemy z niecierpliwością czekać na rzodkiewkę i sałatę , zaś jesienią zbierzemy ziemniaki i buraki i inne warzywka. Z roku na rok również rozrasta się nasz ogródek ziołowy, w którym pojawiły się nowe roślinki.  Ciekawe jak będą smakowały samodzielnie wyhodowane  warzywa z naszego ogródeczka?!

[Nie odnaleziono galerii]

Las jest potrzebny ludziom bo jest piękny

W ramach Dnia Ziemi,dzieci z grupy starszaków i średniaków włączyły się w akcję wiosennych porządków. Naszym celem był Las Miejski .Okazało sie że dzieci miały pełne ręce roboty. Wszędzie były papiery i butelki. Uzbrojone w rękawice i worki wzieły sie do pracy. Potem wszyscy razem ruszyliśmy poprzez las posłuchac śpiewu ptaków, poobserwowac piękne zawilce, bo w czystym otoczoneniu na pewno pełniej to piękno może byc odbierane.

[Nie odnaleziono galerii]

SMACZNE, ZDROWE KOLOROWE

Cóż lepiej  może smakować ? Chyba tylko wiosenne kanapeczki samodzielnie wykonane przez przedszkolaki.  Dzieci ze zgromadzonych produktów tworzyły istne dzieła sztuki nie zapominając przy tym
o  wartościach odżywczych, walorach smakowych i ogólnym wrażeniu estetycznym. A o to efekty ich pracy!

Mniam, mnaim!

[Nie odnaleziono galerii]

Z WIZYTĄ W ELEKTROWNI WODNEJ – WIZYTA BADAWCZA

W związku z odbywającym się w naszym przedszkolu cyklem zajęć w ramach Festiwalu Nauki postanowiliśmy odwiedzić lidzbarską elektrownię wodną, która jest typowym przykładem odnawialnego źródła energii. Po jej terenie oprowadził nas kierownik elektrowni, opowiadając o urządzeniach oraz  jej historii. Bardzo uważnie słuchaliśmy tych ciekawostek . Zapoznaliśmy się z procesem wytwarzania energii elektrycznej oraz z pracą urządzeń o których nawet nie słyszeliśmy np: turbina, transformator, urządzenia sterujące prądem. Również niesamowicie ciekawy był wodospad – w tym miejscu  rzeka Symsarna wpada do Łyny.

[Nie odnaleziono galerii]

POŻERACZE ENERGII


Jak wiadomo, urządzenia elektryczne „żywia się prądem”a wśród nich są prawdziwe żarłoki. Dzieci postanowiły przy pomocy urzadzenia- watomierza(otrzymanego z Fundacji GAP)postanowiły  sprawdzi apetyt czajnika, odkurzacza, komputera…… Z przeprowadzonych pomarów wynika, iż czajnk jest prawdziwym łakomczuchem wsród naszych urządzeń.

[Nie odnaleziono galerii]

WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA CZY TO TY?

Przyświeciło wiosenne słoneczko i w całym przedszkolu zawrzała . Przedszkolaki małe i duże wzięły się do pracy sadząc, siejąc i pielęgnując wiosenne roślinki. Przedszkolne parapety zamieniły się w ziołowe, warzywne i kwiatowe ogródki.  Dla każdego coś miłego. Można znaleźć szczypiorek, rzeżuchę, bazylię pietruszkę  i inne roślinki. Mali ogrodnicy wiedza co jest potrzebne do wzrostu rośliny i pieczołowicie swoja wierzę teoretyczną każdego dnia wcielają w życie. Otrzymane plony dzieci na bieżąco przekazują do kuchni.

[Nie odnaleziono galerii]

NASZA KAMPANIA EKOLOGICZNA


Nasi przedszkolacy wraz ze swoimi nauczycielkami zaangażowały się w zorganizwanie akcji promującej poszanowanie energii. W jej ramach odbyło sie wiele działań. Starszacy odwiedzili swoich młoszych kolegów i umieścili przy każdym właczniku nalepki przypominające o gaszeniu światła, gdy nie jest ono konieczne. Przy okazji opowiedzieli maluchom   dlaczego należy zużywać jak najmniej energii. Średniaki włączajac się do kapmanii wykonały plakat promujący jej oszczędzanie .  Odbyło się również spotkanie z rodzicami podczas, ktorego dzieci zaprezentowały różne alternatywne żródła energii.

[Nie odnaleziono galerii]

WIOSENNE SPOTKANIE Z RODZICAMI

Członkowie zespołu z Oxfordu z grupy starszaków zorganizowali warsztaty naukowe dla swoich rodziców,celem spotkania było zaprezentowanie różnych źródeł odnawialnej energii elektrycznej.Rodzice mieli takze okazję sprawdzic swoje wiadmości dotyczące oszczędzania energii.Ciekawe jak im poszło?

[Nie odnaleziono galerii]

JESTEM SILNY JAK LEW,,,

To motto naszego przedsięwzięcia związanego z nauką zdrowego odżywiania się. Przez cały tydzień owoce towarzyszyły nam w zabawie i w nauce. Uczyliśmy odróżniać się owoce sezonowe od całorocznych, rodzinne od egzotycznych. Efektem naszych eksperymentów żywieniowych było zorganizowanie przyjęcia owocowego. Była to prawdziwa bomba witaminowa.

[Nie odnaleziono galerii]

SPOTKANIE Z PANEM ASTRONOMEM

W ramach realizowanego FESTIWALU NAUKI  zaprosliśmy do naszego przedszkola astronoma – pana Jacka Drążkowskiego. Pan Jacek specjalnie dla nas przygotował i z wielkim poczuciem humoru zaprezentował nam prezentację o nieodnawialnych i odnawialnych źródłach energii.

[Nie odnaleziono galerii]

” DETEKTYWI ENERGII”Wspólnie z dziecmi przemieniliśmy się w detektywów. Naszym celem było tropienie nawyków zwiazanych z oszczedzaniem energii. Sprawdzaliśmy miedzy innymi ilość żarówek,również tych energooszczednych, w jaki spsosób korzystamy z komputerów i czy w czasie nieużytkowania są wyłączone. W wyniku przeprowadzonego przedszkolnego audytu  dzieci wyciągnęły wnioski i obiecały ,że dobre nawyki energetycznebędą stosowały w domu.

[Nie odnaleziono galerii]

KONKURS PLASTYCZNY


Dzieci z wilekim zaangażowaniem uczestniczyły w konkursie plastycznym „Chroń Ziemię – oszczędzaj energię”. Na papier przelewały swoją wiedzę i emocje. Wynikiem weny tworczej byłzorganizowany wernisaż prac.Prace dzieci podziwiali rodzice i ich najbliżsi. Powołane jury część z nich wytypowało do wojewódzkiego konkursu.

[Nie odnaleziono galerii]


FESTIWAL NAUKI

Witamy na I Przedszkolnym Festiwalu Nauki, witają Was najlepsi naukowcy światowych uczelni. A wszystko po to aby uswiadomoc innych że należy dbac o energię tzn. zużywac jej jak najmniej.Podczas takiego spotkania poznaliśmy rózne rodzaje i źródła energii. Spore zainteresowanie wywołały wśród uczestników alternatywne źródla energii, których wspólną cechą jest minimalny wpływ na środowisko. Wspolnie z nauczycielkami dzieci wykonały szereg bardzo ciekawych doświaczeń i eksperymentów związnych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Podmuchy wiatru poryszyły wiatrak, który z kolei wytworzył prąd i zaświecił żarówkę. Promienia słońce zaś napędziły pojazd wyposażony w płytkę solarną. Wykonana została też mini elektrownia wodna, która również wytworzyła prąd elektryczny. Dzieci były zafascynowane obserwowanymi zjawiskami.  Miejmy nadzieję, że energia odnawialna na stałe zagości w życiu tego pokolenia

Profesorowie oby tak dalej!

[Nie odnaleziono galerii]

Z wizytą w Olsztyńskiej Agencji Energetycznej


Nasze przedszkolaki w ramach podejmowanych  przez nas różnorodnych działaniach  ekologicznych odwiedziły Olsztyńskie Centrum Energetyczne Wizyta ta, znacznie przyczyniła się do  poszerzenia wiedzy dzieci   o nowe „dobre” źródła energii. Przedszkolaki z bliska przy pomocy gadżetów i zestawów demonstracyjnych mogły zobaczyć działanie energii słonecznej i wiatrowej.

W edukacji najmłodszych bardzo ważne jest, aby słońce, woda, wiatr i biomasa były utożsamiane z  istotnymi dla nas nowy, alternatywnymi  źródłami energii.


[Nie odnaleziono galerii]

Czy Ty wiesz jakie są przyczyny i skutki zmian klimatu?

I tak to się zaczęło…Nasza przygoda z pogodą, zmianami klimatu, oszczędzaniem energii i wody zaczęła się w momencie, kiedy nasze panie; Anetka,Agnieszka i Agatka przygotowały dla nas cykl ciekawych zajęć dotyczących tego tematu. Na początku myśleliśmy wielkie mi, co.! Pogoda, klimat, energia!. Przecież my wszystko wiemy na ten temat; że świeci słonce, prąd dają nam kable a woda leci z kranu. Jednak okazało się, że panie mają więcej nam do powiedzenia…

[Nie odnaleziono galerii]

E K O L O G I C Z N A    C H O I N K A

W atmosferze świątecznego oczekiwania przedszkolaki samodzielnie wykonały ozdoby na choinki z darów natury. Nasze drzewko zdobiły m.in: suszone pomarańcze ,szyszki , orzechy oraz prawdziwy papierowy łańcuch. wielką atrakcją były upieczone przez dzieci pierniczki, które kusiły świątecznym zapachem. To było dużo pracy, ale naprawdę było warto!

OSZCZĘDZAJĄC ENERGIĘ , CHRONIMY KLIMAT!

Tematykę związaną z energią, i jej znaczeniem w życiu człowieka, przedszkolaki poznają w trakcie ciekawych zajęc edukacyjnych. Poprzez pogadanki, dyskusje i wnikliwe obserwacje ,dzieci wiedza w jaki sposób bezpiecznie korzystac z urządzeń elektrycznych a także kształtują nawyk racjonalnego gospodarowania energią elektryczną. Wycieczka do gabinetu pani Dyrektor pozwoliła im poznac jak działają urządzenia biurowe które są  wykorzystywane w codziennej pracy przedszkola.

[Nie odnaleziono galerii]

HU HU HA NASZA ZIMA ZŁA

Zima, to bardzo trudna pora roku dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Mróz i śnieg znacznie ograniczają im dostęp do pożywienia. Dlatego też, przezorne przedszkolaki postanowiły po raz kolejny zorganizować „zimową stołówkę”. Dzieci przyniosły do przedszkola suchy pokarm, ziarna zbóż i słonecznika oraz słoninka. Teraz  musimy uzbroić się w cierpliwość, aż  ptasia poczta przekaże wiadomość, że przedszkolaki z „Piąteczki”  otworzyły zimową stołówkę. Zapraszamy miłych skrzydlatych gości.

[Nie odnaleziono galerii]

CZARY MARY Z WODĄ

Woda – do picia i mycia

Bez niej nie byłoby życia

Kosmoludki w ostatnim czasie przprowadziły  wiele obserwacji i samodzielnych  eksperymentów  z wodą. W drodze realizowanych doświadczeń dzieci poznawały właściwości wody i  jej stany skupienia. Również, ustalały jakie przedmioty  toną, a jakie unoszą się na wodzie. Przedszkolaki dowiedziały się , że pomimo iż tak dużo jest wody na świeci , to tej przydatnej do pica niewiele i dlatego należy ją oszczędzać. Dlatego też, umieszczony obok kranów w łazience  znak przypomina nam wszystkim o konieczności jej oszczędzania.

[Nie odnaleziono galerii]

II PRZEDSZKOLNY  RAJD

W piątkowe popołudnie 15 X wyruszyliśmy  na II Przedszkolny Rajd Pieszy. Już na starcie otrzymaliśmy list od Pani Jesieni, która zaprosiła nas na jesienną wędrówkę wyznaczając bardzo ważne zadanie do wykonania . Trasa wiodła przez lidzbarskie serpentyny, zaś las  pięknie prezentował się  w promieniach zachodzącego słońca. W końcu zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi dotarliśmy na Harcerską Polanę, gdzie już trzaskały wysoko płomienie  na ognisku i zapraszały do upieczenia smakowitych kiełbasek. Po zasłużonym posiłku przyszedł czas na wspólne pląsy i zabaw przy ognisku.

[Nie odnaleziono galerii]


PRZEDSZKOLAKI SPRZĄTAJĄ ŚWIAT

Dzieci z naszego przedszkola, po raz kolejny, uczestniczyły w światowej akcji „Sprzątanie Świata”. Tegoroczne hasło inspirujące dzieci do działania to: „Chrońmy bioróżnorodność- segregujmy odpady.” Dzieci postanowiły posprzątać teren nad pobliskim jeziorem Wielochowo, ponieważ szczególnie zależy im na czystości tych miejsc. Średniaki z wyznaczonym zadaniem uwinęły się bardzo szybko, wypełniając po brzegi swoje worki. Następnie zebrane śmieci zostały posegregowane, a po przyjeździe do przedszkola wrzucone do przeznaczonych do tego kontenerów. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na wspólną zabawę na świeżym powietrzu oraz zjedzenie pysznych kiełbasek i słodyczy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekologia, Maluchy, Starszaki, Średniaki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.